Kā liecina mūsu pilsētas atstādinātā mēra amatpersonas deklarācija, Aivars Lembergs 2019. gadā no nodokļu maksātāju līdzekļiem sev sarūpējis ne mazāk kā 15 622 eiro lielu mēnešalgu, turklāt lauvas tiesa no šiem ieņēmumiem nākusi no pagājušā gada beigās ASV sankcionētajiem uzņēmumiem.

Ieskatoties Aivara Lemberga 2019. gada deklarācijā, ir secināms, ka no pienākumiem atstādinātais Ventspils domes priekšsēdētājs pagājušajā gadā lielākos ienākumus guvis biedrībā “Ventspils attīstības aģentūra”, kurai savukārt ienākumus 2019. gadā nodrošināja paša Lemberga pakļautībā un kontrolē esošā Ventspils pilsētas dome, SIA “Olimpiskais centrs “Ventspils””, SIA “Kurzemes Filharmonija”, Ventspils Augstskola, Ventspils Tehnikums un Ventspils Brīvostas pārvalde. Jāsecina, ka tādējādi sabiedriskie resursi, kuri bija paredzēti pašvaldības funkciju, sporta, izglītības, kultūras un ostas attīstības nodrošināšanai, lielā apmērā un gadiem ilgi nonākuši Aivara Lemberga kontos. Lemberga astronomiskie ieņēmumi, arī lielā pensija, bijuši iespējami, pateicoties desmitgadēm ilgušām afērām, kuras jau vairāk nekā desmit gadus tiek skatītas viņa krimināllietā tiesā, un kurām lielā mērā jāpateicas par ASV noteiktajām sankcijām.

Aktuāls ir jautājums, vai visi šie biznesa “tīģerlēcieni” bijuši iespējami bez viņa kabatas partijas “Latvijai un Ventspilij” “zieda” Jāņa Vītoliņa, Gunta Blumberga, Didža Ošenieka, Alda Ābeles, Imanta Sarmuļa, Ulda Boitmaņa un partijas “Latvijai un Ventspilij” daudzu Ventspils domes sasaukumu deputātu “acu pievēršanas” uz dīvainībām, un līdz ar to klusējošas līdzdalības?

Četri “iznīkušie vaļi”

Sekas šīm koruptīvajām afērām iestājās 2019. gada decembrī, kad ASV piemēroja sankcijas pret Aivaru Lembergu un vēl četrām viņa ietekmē esošām organizācijām – viņa vadītām biedrībām: “Ventspils attīstības aģentūrai”, “Biznesa attīstības asociācijai”, “Latvijas Tranzīta biznesa asociācijai” un Ventspils Brīvostas pārvaldei, kurā viņš no 1994. gada bija valdes priekšsēdētājs un kura, kā atklājies, šo gadu laikā novesta līdz visai bēdīgam stāvoklim. Taču tas nav traucējis viņam pērn no minētajām organizācijām (izņemot BAA) gūt vērā ņemamus ienākumus.

Aivara Lemberga valsts amatpersonas deklarācija liecina, ka viņa kopējie ienākumi 2019.gadā sasnieguši gandrīz 409 000 eiro, tai skaitā: 

– 99 300 eiro – no ASV sankcijās iekļautās A.Lemberga vadītās biedrības “Ventspils Attīstības aģentūra”; 

– 41 317 eiro – no ASV sankcionētās Ventspils Brīvostas pārvaldes (pēc Lemberga un Ventspils pilsētas domes ietekmes zaudēšanas VBP, tā no ASV sankciju saraksta tika izņemta);

– 23 788 eiro – no ASV sankcijās iekļautās un Lemberga vadītās “Latvijas Tranzīta biznesa asociācijas”;

– 23 056 eiro – no Ventspils pilsētas domes, kuru Lembergam saskaņā ar tiesas lēmumu kopš 2007. gada vadīt ir liegts;

– bet vēl 73 111 eiro – tātad nedaudz vairāk nekā 6000 eiro mēnesī – ir Lemberga kunga pensija.

Līdz ar to persona, kurai liegts pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja un Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētāja pienākumus, pamanījusies uz nodokļu maksātāju rēķina par pienākumu nepildīšanu 2019. gadā iegūt kā minimums 187 461 eiro, jeb vidēji 15 622 eiro lielus ieņēmumus mēnesī.

ASV turpina vērot un vērtēt

Gadiem vērojot mūsu valsts nespēju tikt galā ar korupciju un tā saucamo valsts nozagšanu, ASV 2019. gada decembrī iekļāva Aivaru Lembergu globālajā Magņitska sankciju sarakstā. ASV Finanšu ministrijas Ārvalstu aktīvu kontroles biroja paziņojumā Aivars Lembergs nodēvēts par oligarhu. Turpat pusgadu pēc ASV sankciju piemērošanas ASV Valsts kases preses pārstāvis Zaks Īzakovics (Zach Isakowitz) saziņā ar portālu BNN komentē: “Mēs turpinām vērot un vērtēt, kādu ietekmi radījušas mūsu sankcijas pret korumpētām pusēm, un meklējam iespējas turpināt darbu un veicināt mūsu rīcības iedarbīgumu, lai panāktu, ka izturēšanās mainās. [..] Aivars Lembergs ir sistemātiski izmantojis politiskos sakarus savam ekonomiskam pašlabumam, graudams likuma varu Latvijā, kas ir nācis par sliktu Latvijas tautai,” komentārā norāda Zaks Īzakovics.

Ko vēl atklāj Lemberga deklarācija

2019. gada Aivara Lemberga deklarācija liecina par vēl vairākām interesantām niansēm. Piemēram, ka meita Līga savam tēvam uzdāvinājusi 86 000 eiro. Bet par telpu nomu AS “Valters un Rapa” samaksājis Lembergam 61 911 eiro. No SIA “Briežlejas” pagājušajā gadā gūti ieņēmumi 351 eiro apmērā.

Savukārt LTV raidījums “De facto”  vēstīja, ka Aivars Lembergs savā valsts amatpersonas deklarācijā par pagājušo gadu pirmo reizi deklarējis arī patiesā labuma guvēja tiesības. Deklarācijā bijušas astoņas vienādas ailītes ar ierakstu “Patiesā labuma guvēja tiesības”, un katrai pretī norādītā vērtība ir viens cents. No deklarācijas publiskās daļas neesot bijis iespējams saprast, uz kādiem uzņēmumiem šīs kopvērtībā astoņu centu tiesības ir attiecinātas.

Vēl Aivars Lembergs 2019. gadā skaidrā naudā ir uzkrājis 120 000 eiro (salīdzinājumā ar 2018. gadu skaidras naudas uzkrājumi palielinājušies uzreiz par 50 000 eiro), bet bezskaidras naudas uzkrājumos deklarējis 628 302 eiro un 30 487 ASV dolāru (jeb 27 743 eiro). Līdz ar ASV sankcijām “Swedbank” un “PrivatBank” – bankām, kurās šie uzkrājumi noguldīti – ir liegts apkalpot Aivaru Lembergu. Finanšu un kapitāla tirgus komisija skaidroja, ka Lembergs var paturēt vienu kontu, lai saņemtu pabalstus un pensiju, maksātu nodokļus un veiktu pamatvajadzību apmierināšanai paredzētus maksājumus. Lieki piebilst, ka šajā gadījumā pat vienīgi pensija, kas vairumam Latvijas iedzīvotāju ir vienīgi “nabadzības pabalsts”, mūsu pilsētas atstādinātajam mēram trūkumu ciest neliek.

Tāpat Lembergs 2019. gadā deklarējis četrus darījumus par kopējo summu 105 360 eiro. Viņa deklarētās parādsaistības gada laikā nav mainījušās. Vienam no kreditoriem viņš joprojām ir parādā aptuveni 10,8 miljonus eiro, otram – 3,5 miljonus ASV dolāru (3 185 986 eiro), bet trešajam – aptuveni 1,77 miljonus ASV dolāru (1,6 miljonus eiro). Lembergs, runājot par parādsaistībām, bija norādījis, ka tie ir viņa parādi nevis kādai bankai vai kredītiestādei, bet gan saviem bērniem. Lembergs pats aizdevis 232 412 eiro.

Lembergam pieder seši nekustamie īpašumi Ventspilī, Rīgā, Puzē un Ugālē, trīs nekustamie īpašumi ir viņa valdījumā. Viņa īpašumā ir 11 transportlīdzekļi, no kuriem sešas ir dažādas laivas, bet lietošanā ir 2015. gadā ražota automašīna “Porsche Cayenne” un 2007. gadā ražota kravas automašīna “Toyota Hilux”.

2019. gada valsts amatpersonas deklarācijā A. Lembergs norādījis 11 amatus dažādās biedrībās, nodibinājumos un partijā. Pēc ASV sankciju izsludināšanas Lembergs atteicās no vairākiem amatiem, lai izvairītos no finanšu sankcijām šīm struktūrām.

8.06.2020. / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto:Ventspilnieks.lv