Saeimas Nacionālās drošības komisijas (NDK) deputāti pauduši neapmierinātību, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) un Kultūras ministrija (KM) nav sagatavojusi nepieciešamos priekšlikumus informatīvās telpas aizsardzībai pret Kremļa propagandu. Reizē politiķi pieļauj, ka Latvijā varētu tikt ieviests līdzīgs informatīvās telpas aizsardzības regulējums, kāds tas ir Lietuvā. Savukārt politiskie spēki – partija Vienotība un Nacionālā apvienība nākuši klajā ar pieprasījumiem pēc nekavējošas rīcības Kremļa propagandas televīzijas kanālu retranslācijas pārtraukšanā.

NDK priekšsēdētāja Inese Lībiņa-Egnere norādīja, ka, pretēji iepriekš paustajam, ka NEPLP un KM ir gatavas nākt ar konkrētiem priekšlikumiem, komisija nav saņēmusi konkrētus rosinājumus. Līdz ar to NDK nevar nākt ar jaunu piedāvājumu šajā jomā.

“Likumā ir skaidri noteikta procedūra, kas nav sākta. Šī procedūra būtu jāiedarbina, (..) jāvēršas ar paziņojumu, ka mēs iedarbināsim slēgšanas procedūru,” uzsvēra politiķe. Viņa akcentēja, ka šī instrumenta neizmantošana ir “vai nu liela muļķība vai milzu ļaunprātība”.

Iepriekš Lībiņa-Egnere bija norādījusi uz NEPLP tiesībām lemt par attiecīgo televīziju retranslēšanas pārtraukšanu uz laiku.

Komisijas sēdē nolemts, ka NDK visu tās rīcībā esošo informāciju nodos Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai, lai tā varētu strādāt pie risinājuma rašanas.

Politiķe uzsvēra, ka NDK jau iepriekš atbildīgajām amatpersonām norādīja, ka ir jānosaka tāds regulējums kabeļtelevīzijas pamatpaketēm, lai Kremļa propagandas kanāli nebūtu tajās uzreiz primāri iekļauti.

NDK deputāts Kārlis Seržants norādīja, ka KM tika nosūtīta vēstule trīs nedēļu laikā sniegt nepieciešamo informāciju, bet tā vietā uz komisijas sēdi ministrijas pārstāve esot ieradusies ar “tukšu blociņu”. NEPLP darbu komisija vērtē kā “absolūti bezzobainu”, jo, “aizsedzoties aiz iluzorām likumdošanas” nepilnībām, padome nedara savu darbu, akcentēja politiķis.

Lībiņa-Egnere uzsvēra, ka priekšlikumi tiek sagaidīti no atbildīgajām valsts amatpersonām, jo deputātiem priekšvēlēšanu laikā tos nevajadzētu virzīt.

Savukārt partija Vienotība jau šodien iesniegs izskatīšanai Saeimā priekšlikumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā Kremļa propagandas kanālu ierobežošanai Latvijas informatīvajā telpā. “Pagājušā nedēļā Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pārstāvji VIENOTĪBAS Saeimas frakcijas sēdē apliecināja gatavību līdz trešdienai, 2.maijam, sagatavot priekšlikumus, kā ierobežot Kremļa propagandu. Diemžēl šodien uzzinājām, ka šī apņemšanās ir palikusi vien solījumu līmenī,” norāda partija.

“Par nozari atbildīgās Kultūras ministrijas un Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes nespēja ilgstoši piedāvāt izsvērtu risinājumu ir novedusi pie situācijas, ka šobrīd jau jādzēš ugunsgrēks un risinājumi cīņai ar arvien pieaugošo Kremļa propagandas mašinēriju steidzami ir jāizstrādā Saeimai,” norāda Vienotība.

Savukārt Nacionālā Apvienība aicina visas atbildīgās institūcijas nekavējoties rīkoties un īstenot nepieciešamos pasākumus, lai Saeimas priekšvēlēšanu laikā novērstu Krievijas propagandas ietekmi uz Latvijas sabiedrību.

NA uzskata, ka ir vismaz trīs rīcības virzieni, kas īstenojami nekavējoties: NEPLP jādara viss nepieciešamais, lai uz laiku slēgtu tos Krievijas propagandas televīzijas kanālus, kuros saskatāmi atkārtoti pārkāpumi; valstij piederošajam kabeļtelevīzijas operatoram Lattelecom ir jāpārtrauc Krievijas propagandas televīzijas kanālu retranslācija; Saeimas deputātiem jāpieņem regulējums, kas nosaka, ka pārējo kabeļtelevīzijas operatoru piedāvātajās programmu pamatpakās vismaz 90% satura ir jānodrošina Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu valodās.

Autors: Ventspilnieks/LETA / Foto: Pixabay