Līdz 13. Saeimas vēlēšanām atlikušas tikai pāris nedēļas, bet atsevišķas politiskās partijas, kurām ir īpaši plašs biedru loks un, kas ir īpaši svarīgi, plaša pārstāvniecība pašvaldībās, “dedzina” finanšu līdzekļus uz nebēdu. Trīs nedēļas pirms parlamenta vēlēšanām apkopotajos Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) apkopotajos partiju aģitāciju tēriņos divi politiskie spēki izvērsušies ar īpašu vērienu. Nav grūti uzminēt, kuri ir šie politiskie spēki. Protams, ka tie, kuri sevi dēvē par “sociāldemokrātiem”, “zaļajiem” un “saimniekiem savā zemē” – partija Saskaņa un Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). Tādēļ nav jābrīnās, kur šie politiskie spēki guvuši tik milzīgas summas, lai aģitācijā varētu tā šķiesties – esi ticis “robā”, finansiāla rakstura nodevas partiju kasēs ir kā dabiska nodeva. Obligātais pasākums kā politiskie mesli.

Tieši Saskaņa un ZZS izceļas īpaši – aplīmēti lielie reklāmu stabi, politiķu sejas uzlīmētas uz autobusu aizmugurējiem stikliem dažādās pilsētās. Lieli plakāti uzsprausti uz milzu stendiem lauku un šoseju malās. To vairāk zaļzemnieki izmanto, “saskaņieši” izmanto pārbaudītās vērtības. Tas jau nebūtu it kā nekas, bet, kad īpaši cilvēki gados ierauga summas, ar kādām šķiežas politiķi, lai tikai tiktu parlamentā “pie siles”, mati stāvus saceļas.

Divas nedēļas pirms Saeimas vēlēšanām partijas priekšvēlēšanu aģitācijai bija iztērējušas jau 1,949 miljonus eiro! Vēl trakāk, no 16 politiskajiem spēkiem, kas startēs parlamenta vēlēšanās, tieši Saskaņa un ZZS kopā ir notriekušas 971 tūkstoti eiro jeb nedaudz vairāk par pusi no kopējiem tēriņiem… Muskuļu demonstrēšana un priekšvēlēšanu karstums sit augstu vilni, jo tālu neatpaliek arī vēl divi politiskie spēki – partija Jaunā Vienotība un Attīstībai/Par!, kuras tērējušās pieticīgāk, taču arī ar vērā ņemamām summām – attiecīgi 319,8 tūkstošus un 88,6 tūkstošus eiro. Nacionālā apvienība deklarējusi 82,6  tūkstošus eiro, KPV LV – 73,8 tūkstošus eiro.

Saskaņā ar KNAB datiem, partijas oficiālajā priekšvēlēšanu aģitācijas periodā pārsvarā reklāmas izvieto vidē, sociālajos tīklos, radio un presē. Salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, ļoti minimāla aģitācija bijusi televīzijā, jo jau no 6.septembra stājās spēka aizliegums izvietot Saeimas vēlēšanu aģitācijas materiālus televīzijā.

Priekšvēlēšanu aģitācijas periods ilgst līdz 6. oktobrim. Jāatzīmē, ka mētāties ar naudu nevar bezgalīgi, jo ir noteikti aģitācijas tēriņu griesti – partijai startējot visos vēlēšanu apgabalos, priekšvēlēšanu izdevumu apmērs drīkst sasniegt 533 347 eiro. Ar partijām nesaistīta persona savā vārdā priekšvēlēšanu aģitācijai var izmantot līdzekļus, kas nepārsniedz 6450 eiro. Tātad, sarkanajiem sociāldemokrātiem un zaļzemniekiem strauji tuvojas tēriņu limits.

Nevienam nav noslēpums, ka ZZS ietekmējošā figūra ir smagos noziegumos apsūdzētais, partijas Latvijai un Ventspilij vadonis Aivars Lembergs. ZZS apvienībā ietilpstošā draudzīgā partija ar saviem biedriem ir regulāri pārstāvēta arī pašā parlamentā, tādēļ nav jābrīnās par pēdējo mēnešu laikā pēkšņo un uzkrītoši biežo Jāņa Vucāna un Gundara Daudzes piedalīšanos visos publiskos pasākumos pēc kārtas – atklāšanas, līgumu parakstīšanas, talkas, sporta pasākumi utt.

Jo tuvāk vēlēšanas, jo ir laiks veikt iemaksas partiju kasēs. Īpaši iespaidīgs finanšu līdzekļu pieplūdums vērojams tieši augustā un septembra sākumā. ZZS kasē kopš vasaras iemaksas veikuši vairāki Ventspils pilsētas pašvaldības un no Ventspils politiskās partijas parlamentā ievēlētie deputāti, daži no tiem bijuši īpaši dāsni un iemaksas veikuši pat vairākkārt. Vēl septembra sākumā Daudze iemaksājis ZZS kontā 1000 eiro, bet jūlija vidū divu dienu laikā pārskaitījis divas reizes pa 1500 eiro. Septembra sākumā ar diviem maksājumiem kopumā 4000 ZZS makā pārskaitījis Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks. Šī mēneša sākumā 4000 eiro pārskaitījis arī Guntis Blumbergs, bet Lemberga aizstājējs Jānis Vītoliņš no savas milzu algas vai apjomīgās pensijas atvēlējis ZZS ziedojumā 5300 eiro. Kā jau līderim pienākas, vislielāko atbalstu saviem politiskajiem draugiem atvēlējis Lembergs, kurš jūlijā un augustā veicis divus maksājumus, kopumā ZZS kasē pārskaitot 10 000 eiro. Pašu partija Latvijai un Ventspilij tradicionāli ar dāsniem maksājumiem nav izcēlusies, ja vien nav klāt pašvaldību vēlēšanas, kuru dēļ pagājušajā gadā partijas kasi tās biedri piepildīja ar teju 10 tūkstošus eiro. Šī gada apgrozījums ir nieka 85 eiro, kurus solidāri sadalījuši Lembergs, Vītoliņš un Kristīne Lemberga attiecīgi 20, 45 un 20 eiro.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA