Diez vai atradīsies jel kāds, kurš nezina, – kamēr ļaunais koronavīruss nav savaldīts, vēlams uzturēties mājās, bet, apmeklējot sabiedriskas vietas, jāietur divu metru distance no visiem, kuri nav ģimenes locekļi, ar kuriem dzīvo zem viena jumta. Uzstādījums vienkāršs, nesāpīgs, neprasa nekādu piepūli un ir diezgan droša garantija nesaslimt. Tomēr, kā tas diemžēl mēdz būt, allaž atrodas kāds, kuram šķiet, ka uz viņu tas neattiecas. Lūk, divu dienu laikā tepat Ventspilī novērotas ainas!

Sēklu veikals ir tāda vieta, ko pavasarī apmeklē ikviens, kam ir savs dārziņš un kurš vēlas, lai arī globālās pandēmijas apstākļos tur neaugtu tikai nezāles. Tomēr arī tādā veikalā jāievēro zināmā 2 metru distance no citiem pircējiem, ko citās tirdzniecības vietās iezīmē ar spilgto dzeltenmelno līmlenti. Taču sēklu veikalā tādas nav, un pircēji uzvedas atbilstoši katrs savai disciplīnas izjūtai. Vieni rūpīgi nomēro acīm attālumu līdz citiem pircējiem, otri (šai gadījumā pāris pajaunas sievietes) par to neliekas ne zinis un burtiski spiežas virsū pārējiem. Veikala pārdevējas, kas vienmēr izcēlušās ar laipnību un atsaucību, šai reizē ir pārāk laipnas, jo ne ar vienu vārdu neaizrāda nejēgām, ka tā darīt nedrīkst.

Rimi Tobago ir pats lielākais lielveikals pilsētā. Kaut arī Covid 19 krīzes laikā pircēju drūzma kļuvusi jūtami mazāka, tomēr sestdienā pirms Lieldienām iepirkties gribētāju ir vairāk nekā pēdējās nedēļās novērots. Absolūtais vairums diezgan centīgi ievēro dzeltenmelnās lentes regulētos attālumus, bet – atkal kārtējā darvas karote nosacītā medus mucā. Divas sievietes – viena jauna, otra pavecāka – iestājušās šaurajā spraugā starp konditorejas leti un maizes izstrādājumu stendiem un iegrimušas tik aizrautīgā sarunā, ka nedzird veikala darbinieces (ar preču ratiņiem) trīsreizēju (!) lūgumu palaist garām, neievēro, ka vairāki citi pircēji gaida, kad varēs piekļūt maizei. Kad nu beidzot kāds skaļākā balsī palūdz atbrīvot ceļu darbiniecei un citiem pircējiem, jaunā dāma izplūst tādās “laipnībās”, ka neērti klausīties. Protams, pašreizējā situācijā veikals ir tā “īstā vieta”, kur gari un plaši izpļāpāties…

Degvielas uzpildes stacija Inženieru ielā. Veikala telpa maziņa, tāpēc uz durvīm uzraksts aicina uzgaidīt, ja iekšā jau atrodas 5 klienti. Iekšpusē jau pazīstamās atzīmes distances ievērošanai. Cik novērots, parasti visi to ievēro, bet vienudien notiek tā: veikalā ir 4 cilvēki; viens norēķinās pie letes, divi stāv pie norobežojošajām līnijām, ceturtais, gaidot atbrīvojamies vietu, mīņājas stūrītī. Pēkšņi veras durvis, naskā solī ienāk 35–40 gadīgs vīrs – un pa taisno pie letes, teju vai frontāli saduroties ar ārā ejošo. Kad pārējie iebilst, ka tagad ir viņu rinda, ienākušais notēlo milzīgu neizpratni, sak, ja jau jūsu rinda, ko tad stāvat nezin kur? Šajā situācijā pats nepatīkamākais ir tas, ka DUS darbiniece bez vārda runas apkalpoja nekaunīgo klientu, neko neaizrādot, kā arī neatvainojoties pārējiem.

Ventspilī vismaz pagaidām, paldies Dievam, vīrusu krīzes situācija nav tik draudīga kā Rīgā, Jūrmalā un vēl šur tur. Taču tas nenozīmē, ka var ignorēt noteikumus, ko diktē nevis “valdība”, bet veselais saprāts. Ja nu kāds šajā ziņā ir tik spēcīgi dabas apdalīts, tad nupat ir īstā reize pavērot, ko dara citi.

18.04.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com