Pirmdien Rīgas apgabaltiesā notikušajā kārtējā sēdē, kurā skata smagos noziegumos apsūdzētā Aivara Lemberga lietu, tā arī nekļuva skaidrs, kurš aizstāvis kļūs par apsūdzētā jauno pamata advokātu šajā apjomīgajā lietā. Lembergs cer uz sava izvēlētā advokāta Aivo Leimaņa piesaisti, tikmēr valsts nozīmētais aizstāvis tiesas sēdē izteica savas prasības.

Lemberga advokāta jautājums kļuva aktuāls pēc tam, kad 25.jūnija tiesas sēdē smagos noziegumos apsūdzēto Lembergu pēkšņi pameta viņa pamata aizstāvis Raimonds Krastiņš. Viņš ne tikai pameta šo lietu, bet apturēja arī savu advokāta darbību. Oficiāli kā iemesls tika minēts viņa veselības stāvoklis.

Lai gan tiesa un jo īpaši prokuratūra norādīja uz to, ka Lembergam ir divi citi advokāti, turklāt vismaz viens no tiem ir lietā “līdz saknei” un pilnībā spētu ieņemt Krastiņa vietu, tomēr Lembergs panāca savu, ka šāda iespēja tiek noraidīta. Kā aģentūra LETA citē tiesas sēdē notikušo, Krastiņš bijis “vienīgais un pastāvīgais tiesas advokāts, aizstāvības stratēģis”. Pārējiem pilnvaras tikušas izrakstītas uz konkrētām sēdēm.

Tiesa gan sākotnēji saskatīja centienus novilcināt tiesas procesu, tādēļ uzdeva pr pienākumu līdz jūlija beigām atrast jaunu aizstāvi. Sākotnēji tas Lembergam it kā nav izdevies, tādēļ viņam tika piešķirts valsts aizstāvis. Vēlāk atklājās, ka vienu aizstāvi Lembergam tomēr esot izdevies sarunāt – tas ir viņa bijušais advokāts Aivo Leimanis, taču līdz noteiktajam termiņam Lembergs neprata savlaicīgi nokārtot visas formalitātes un atbilstošu dokumentāciju.

Pirmdien tiesā atklājās, ka Lembergam kā valsts nozīmētais aizstāvis piešķirts jurists Genādijs Ivankins. Viņš savulaik aizstāvējis par spiegošanu Krievijas labā apsūdzēto AS Latvijas dzelzceļš ceļu meistaru Aleksandru Krasnopjorovu, kā arī vienu no apsūdzētājiem krimināllietā par 2016.gadā pie Juglas ezera atrastajiem 30 kg kokaīna.

Tikmēr Lembergs pats paziņoja, ka par savu jauno aizstāvi ir izvēlējies Aivo Leimani, kurš viņu pārstāvējis jau iepriekš. Tiesā apliecināja, ka ir saņemts Leimaņa iesniegums, ka viņš ir noslēdzis vienošanos ar Lembergu, bet līdz 2.septembrim atrodas atvaļinājumā. Savukārt pēc tam viņam septembrī esot ļoti noslogots kalendārs. Tāpat viņš tiesai tika lūdzis dot laiku iepazīties ar lietas materiāliem.

Ivankins piebalsoja Lembergam un pauda, ka piekrīt apsūdzētā teiktajam, ka Leimanim būtu nepieciešams mazāk laika, lai iepazītos ar lietas materiāliem, jo šajā kriminālprocesā jau ir pārstāvējis Lemberga intereses. Ivankins arī izteica savu prasību: ja viņš tomēr kļūs par Lemberga aizstāvi, tad būs nepieciešams kā minimums pusgads lietas materiālu izpētei.

Savukārt tiesa, kā raksta LETA, Lembergam norādīja, ka viņam ir tiesības slēgt vienošanos ar tik aizstāvjiem, cik viņš vēlas, bet viņam neesot tiesības slēgt vienošanos ar aizstāvi, kurš ieradīsies tikai uz tām tiesas sēdēm, uz kurām Lembergs vēlēsies. “Vai nu jūs aizstāvēs aizstāvis, kurš varēs ierasties uz nozīmētajām tiesas sēdēm līdz gada beigām, vai arī jums ir nodrošināts valsts aizstāvis. “Nerausim” tiesas sēdes, ja ir vienošanās ar kādu, kas netiek,” LETA citē tienesi Irīnu Jansoni.

Nākamā tiesas sēde paredzēta 3.septembrī.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Pixabay