Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti šā gada sākumā vērsās ar iesniegumu atbildīgajā Vides un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), lūdzot izvērtēt Ventspils pilsētas pašvaldības darbības likumību attiecībā uz komisiju un padomju izveidošanu un to locekļu iecelšanu. Kļuvis zināms, ka VARAM opozīcijas deputātu prasību atzinusi par pamatotu. VARAM nosūtījusi vēstuli Ventspils pilsētas domei ar lūgumu pārskatīt pašvaldības izveidoto komisiju nepieciešamību. Ministrija ir atzinusi: likums pieļauj, ka komisijas tiek veidotas un tajās notiek darbs tikai atsevišķu pašvaldības funkciju pildīšanai. 

Vairums no Ventspils pilsētas domes 26 izveidotajām komisijām ir pilnībā nevajadzīgas, uzskata opozīcijas deputātu grupas vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis. “Tās dublē, patiesībā ir nelikumīgi pārņēmušas likumā noteikto pašvaldības komiteju pienākumus, turklāt šo neleģitīmo komisiju apšaubāmajai darbībai tiek izšķērdēti ievērojami pašvaldības līdzekļi,” norāda Kristovskis. Viņš skaidro, ka deputāti tuvākajā laikā plāno noskaidrot, cik lieli pašvaldības līdzekļi tiek iztērēti šādu komisiju uzturēšanai. Nav šaubu, ka summa ir ļoti liela, jo par darbu komisijās arī pienākas atlīdzība. 

Nesen tika apstiprināts Ventspils pilsētas domes budžets šim gadam, kuru Kristovskis nodēvēja par “acu aizmālēšanas projektu”. Pašvaldības budžets apzināti ir veidots necaurspīdīgs, lai neviens nevarētu precīzi zināt kādiem pasākumiem konkrēti un cik tieši pašvaldības administrācija izlieto nodokļu maksātāju, valsts un Eiropas Savienības līdzekļus. Pēc neskaitāmiem lūgumiem tā arī nesaņēmām pietiekamas detalizācijas pakāpē gatavotu budžeta projektu, turklāt tas nepārskatāmais “acu aizmālēšanas projekts” tika izsniegts tikai nedēļu pirms tā apstiprināšanas. Pašvaldības administrācija un valdošā vairākuma deputāti budžeta veidošanas gaitā mēnešiem ilgi izdomāja visādas nejēdzīgas atrunas, lai opozīcijas deputātiem neizsniegtu detalizētu informāciju par pilsētas finanšu izlietojumu,” norāda Kristovskis.

Likumos noteikta ir tikai četru – administratīvās, vēlēšanu, iepirkumu un civilās aizsardzības komisiju izveides nepieciešamība pašvaldībās. VARAM norāda, ka vairs neredz 22 Ventspils pilsētas pašvaldības komisiju darba tiesisko pamatojumu, proti, ir jāpārskata šo 22 komisiju nepieciešamība, jo bez tām pilnībā iespējams iztikt, skaidro deputāts.

“Tur jau ir tas suns apraksts. Tā kā likums nepārprotami pasaka, ka opozīcijas deputātiem jābūt proporcionāli pārstāvētiem visās pašvaldības komitejās un šo prasību valdošais vairākums nevar nekā apiet, tad Ventspilī īstais lēmumu tapšanas darbs rit komisijās, kuru veidošana nav likumā aprakstīta. Tādējādi tas ir pamats, lai mūs, trīs opozīcijas deputātus – Aivi Landmani, Ivaru Landmani un mani neiekļautu, maksimāli ierobežotu deputāti Daci Kornu komisiju darbā, kur ir pieejami darba materiāli un informācija, kur tiek izdiskutēti daudzi nozīmīgi pašvaldības lēmumi. Tiek liegtas šo opozīcijas deputātu Satversmes 101.pantā nostiprinātās tiesības jēgpilni piedalīties pašvaldības darbā, tiek ierobežoti un ignorēti tiesiskas valsts principi,” norāda Kristovskis.

Viņaprāt, pašvaldības vadība vēlas opozīcijas deputātus izolēt no pilnvērtīgas darbības iespējām domē, līdz ar to arī no piekļuves sensitīvas dabas informācijai. “Tas liecina par pašvaldības vadības bailēm, par vēlmi slēpt pašvaldības darbības atsevišķus aspektus, nepieļaut, ka opozīcija stāv blakus, redz un analizē, ka tiem ir līdzvērtīgās spriešanas un lēmumu pieņemšanas iespējas. Tāpēc apzināti tiek ierobežotas mazākuma deputātu iespējas kontrolēt vairākuma deputātu darbību. Tāpēc atkal jāatgādina, ka tieši minētā kontroles funkcija ir opozīcijas deputātu primārais pienākums demokrātiskas valsts pārvaldē, tajā skaitā pašvaldībā,” komentē Kristovskis.

Viņš secinājis, ka VARAM izpratne par prettiesisko Ventspils pilsētas pašvaldības pārvaldes kārtību mainās tikai pēc opozīcijas neatlaidīgas rīcības un vairākkārtējas pierādījumu par pašvaldības pārvaldes pārkāpumiem piestādīšanas un juridiska pamatojuma iesniegšanas. “Tas ir pamatīgs darbs, kas mums, četriem opozīcijas deputātiem ir jāpaveic, lai tiesiski pamatotu un VARAM uzradītu, pat vēl vairāk – pierādītu pašvaldības pārkāpumus,” komentē Kristovskis.

Lai arī ir maz cerību ko panākt šajā jautājumā, tomēr ir izdevies mainīt VARAM nostāju. Pēc Kristovska teiktā, VARAM tagad ir aicinājusi Ventspils pilsētas domi pārskatīt pašvaldības izveidoto komisiju nepieciešamību, kaut gan vēl rudenī šī ministrija atbildēja, ka pašvaldības dome pati nosaka darba organizāciju domē. “Interesantākais tikai tagad sākas. Tagad redzēsim, kā rīkosies Ventspils pilsētas dome. Pēc VARAM norādes, pašvaldībai tagad būtu jāatsakās no izšķērdīgajām un nekam nevajadzīgajām komisijām. Jāatceļ virkne prettiesisko lēmumu, kas liedz opozīcijas deputātu darbu tajās dažās komisijās, kuru darbība ir loģiski pamatota un nepieciešama. Esam pārliecināti, ka tie ir tikai daži pirmie pasākumi, kas uzsāk autoritārā Ventspils režīma demontāžu un aizstāšanu ar labas pārvaldības prasībām un demokrātiskai valstij atbilstošu pašvaldības pārvaldi,” norāda Kristovskis.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA