ASV Valsts kases Ārvalstu aktīvu kontroles biroj pērnā gada 9.decembrī noteiktās sankcijas, balstoties uz tā dēvēto Magņitska likumu, par korupciju noteica ne tikai smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam. Tās skāra arī trīs biedrības, kurās viņš bija vadītājs un no kurām saņēma astronomiskas un neadekvāti augstas samaksas, lai gan tajās pildītie pienākumi faktiski bija tādi paši kā Ventspils pilsētas deputātam un pašvaldības vadītājam.

Kopumā sankciju sarakstā tika iekļautas četras organizācijas, kurās ir izteikta Lemberga ietekme: tās bija Ventspils brīvostas pārvalde, Ventspils Attīstības aģentūra, Biznesa attīstības asociācija un Latvijas Tranzīta biznesa asociācija. Kā zināms, valdība un Saeima, kā arī ministrijas īsā laikā ātri sakārtoja brīvostas problēmu, tādējādi neparalizējot sankciju dēļ darbu ostā un līdz ar to arī uzņēmumu darbību. Lembergs, kurš vadīja brīvostu 25 gadus, amatu zaudēja, tāpat arī viņa trīs tuvākie līdzgaitnieki, kuri arī brīvostas valdē sabijuši divas desmitgades – Jānis Vītoliņš, Guntis Blumbergs un Didzis Ošenieks. Brīvostai dažu dienu laikā sankcijas atcēla.

Savukārt sankcijas netika un netiks atceltas pārējām trim organizācijām. Jau uzreiz pēc sankciju noteikšanas, no Ventspils attīstības aģentūras, kas Lembergam neskaidru pienākumu pildīšanā ik gadu izmaksāja ap 100 000 eiro, strauji izstājās dažādas organizācijas un biedrības. Biedrību pamest īpaši steidza dāsnu “biedru naudu” maksātāji – no visām biedrībām nekavējoties izstājās brīvosta, pēc tam arī citas, piemēram, Olimpiskais centrs Ventspils, Kurzemes filharmonija, kuras pārraudzībā ir lielā koncertzāle Latvija un teātra nams Jūras vārti, Ventspils augstskola un citi. Šīs organizācijas pauda, ka vēlas strādāt tālāk un lai pār tām nebūtu nekāda šaubu ēna, ka tā rīkotos ar finanšu līdzekļiem negodprātīgi un būtībā iemaksas aizplūstu viena konkrēta cilvēka kabatā. Kuluāros klīst runas, ka par šādām rīcībām vairāku iestāžu un organizāciju vadītāji ir iemantojuši neviltotu ienaidu no šīs biedrības lielā atalgojuma saņēmēja, kas nu viņam sankciju ceļā ir liegts.

Ventspilnieks.lv ne reizi vien ir rakstījis, ka būtībā uzzināt par biedrības darbu nav iespējams. Pats smagos noziegumos apsūdzētais Lembergs arī nav runīgs, vien norāda, ka konsultējis citus mārketinga jautājumos, kas gan patiesībā ir tas pats, ko viņam jādara kā Ventspils pilsētas domes deputātam un pašvaldības vadītājam.

Opozīcijas deputātu grupas vadītājs Ģirts Valdis Kristovskis, kurš ir arī Ventspils brīvostas pārvaldes valdē, iepriekš norādīja: “Šāda aģentūra tika izveidota tikai ar vienu mērķi, lai radītu šī valsts amatpersonai Aivaram Lembergam papildu ienākumus, izmantojot pretlikumīgi prettiesiski publiskos līdzekļus.”

Kļuvis zināms arī fakts, ka Ventspils attīstības aģentūru pametusi arī tās direktore Lilita Seimuškāne, kas arī vēsturiski ir bijusi pietuvināta Lembergam. Kā Seimuškāne atbildēja LTV Panorāmas jautājumiem, lēmumu par aiziešanu pieņēmusi pati.

Seimuškāne izvairījās atbildēt, vai biedrībā ir palicis vēl kāds biedrs, aicinot to prasīt Lembergam. Savukārt tiesvedībās ļoti aizņemtais Lembergs neglaimojošā tonī attrauca, ka aģentūra ir nevalstiska organizācija, kurai pašai jārisina savas problēmas.

09.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com