Ventspils brīvostas pārvaldes amatpersonas kāds slēpti novērojis un noklausījies – vairākās telpās atrastas dažādās vietās paslēptas videonovērošanas ierīces, – ar šādu šokējošu informāciju pagājušonedēļ klajā nāca TV3 ziņas. Zināms, ka noklausīšanās ierīces atrastas arī brīvostas pārvaldnieka kabinetā.

Iekārtas  esot bijušas aktīvas un izmantotas, vēl pirms brīvostas pārvaldnieks Andris Purmalis stājās amatā pēc ostas pārņemšanas valsts pārziņā. Atrastās iekārtas nodotas tiesībsargājošajām iestādēm, kuru uzdevums tagad ir noskaidrot, kurš un kādiem mērķiem tās uzstādījis.

Par to, kurš kuru slēpti noklausījies un novērojis, kā arī par skandalozo un pretlikumīgo ierīču uzstādīšanas faktu Ventspilnieks.lv aicināja uz īsu sarunu Ventpils pilsētas domes deputātu, Ventspils Brīvostas valdes locekli Ģirtu Valdi Kristovski.

– Decembrī smagos noziegumos apsūdzētajam Aivaram Lembergam piemēroja ASV sankcijas un viņu ievietoja globālā Magņicka korumpēto personu saraksta galvgalī. Janvārī noklausīšanās ierīču skandāls Ventspils brīvostas pārvaldē. Vai klusajai Ventspilij pēdējā laikā nav tā kā par daudz?

– Kā smejies, netikumu maiss ir tik apjomīgs, ka atliek paraut valdziņu un tad jau tie birst ārā. Īsāk sakot, nepārsteidz ne viens, ne arī otrs no skandāliem. Abi ir mazāk vai vairāk saistīti ar Lemberga interesēm, ietekmi un darbību. Prettiesiskums, amata izmantošana un aizliegtu paņēmienu pielietošana vietējā vietvalža un viņa organizētās pakalpiņu grupas interesēs ir bijusi un, visticamāk, joprojām ir Ventspils pilsētas gadu desmitiem iesakņotās pārvaldes neatņemama sastāvdaļa. Ja var piesavināties miljonus pašvaldības, Ventspils brīvostas naudas, kāpēc nenovērot, nepaklausīties, ko par to runā padotie ļaudis un brīvostas apmeklētāji!?

– Brīvostas pārvaldnieks Andris Purmalis TV3 Ziņām ir apstiprinājis videonovērošanas ierīču atrašanas faktu. Iekārtas esot bijušas aktīvas, izmantotas, vēl pirms Brīvostas pārņemšanas viņa vadībā. Tātad tās izmantotas vēl salīdzinoši nesen. Vai jūs varētu komentēt šo atradumu? Turklāt no jūsu teiktā izriet, ka Ventspils brīvostā ievietotās slepenās audio un video ierīces nav ievietojuši Latvijas valsts drošības dienesti. Ja tā, tad kas tās būtu ievietojis?

– Pirmkārt jāuzsver, ka manā rīcībā nav materiālu un pierādījumu, kurus ir ieguvuši skandalozās lietas izmeklētāji. Un tomēr atsevišķi fakti man, kā Brīvostas valdes loceklim, ir zināmi, tajā skaitā tas, ka neviena Latvijas tiesībaizsardzības un drošības iestāde nav atzinusi, ka atrastās audio un video ierīces ir to īpašums. Turklāt ļaudis mēļo par svešu vīru melnos uzvalkos rosīšanos, to iespējamo saistību ar tagad atrasto ierīču darbības uzturēšanu. Iepriekšējā Ventspils brīvostas pārvaldes vadība nevarēja nezināt, nepamanīt, ka fiziski apsargātā Brīvostas pārvaldes ēkā kas tāds notiek. Tas ir pamats domāt, ka šāda nelikumīga, krimināli sodāma rīcība varēja notikt tikai ar iepriekšējās Brīvostas pārvaldes vadības līdzdalību, ar mērķi kontrolēt iestādē notiekošos procesus un darbinieku lojalitāti.

– Ir dzirdēts, ka tiek ierakstītas arī Ventspils domē notiekošo komiteju un citu pašvaldības institūciju sēdes, kuru ieraksti pēc tam netiek publiskoti, nav izvietoti domes mājas lapā.

– Mēs, opozīcijas deputāti, ar šādu problēmu saskaramies salīdzinoši bieži. Daudzkārt nav zināms, kas un kādām vajadzībām konkrēti filmē, slepeni vai atklāti veic komiteju sēžu audioierakstus. Katrā gadījumā pašvaldības un institūcijas, darbinieki, kuri šādas darbības veic, mūs, mazākuma deputātus, par to neinformē. Ja vēlamies, lai dod iespēju noklausīties it kā pašvaldības interesēs, tātad arī mazākuma deputātu darba interesēs, veiktos video vai audio ierakstus, mums vienmēr tiek atteikts. Tiek teikts, ka attiecīgais ieraksts ir tikai pašvaldības administrācijas sēžu protokolu noformēšanai domāts, tāpēc mums neesot izsniedzams.

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 nosaka, ka personas datu apstrāde jāveido tā, lai tā kalpotu cilvēkam, ka vislielākās tiesības ir jāpiešķir tieši datu subjektam, tas ir deputātiem, ja runa ir par komiteju un citu pašvaldības institūciju sēžu protokolu saturu. Tā kā sēdēs runātais un lemtais bieži norāda uz Lemberga un viņa sabiedroto darbību un izteikumu prettiesiskumu, tad precīzi noformētiem, nevis sagrozītiem un partijas Latvijai un Ventspilij vairākuma deputātu interesēm pielāgotiem protokoliem, ir liela nozīme, lai pierādītu VARAM un KNAB, kādas prettiesiskas darbības notiek pašvaldībā.

– Vai audio un video ierakstu liegšana mazākuma deputātiem varētu būt saistīta ar Lemberga vēlmi kontrolēt savu impēriju? Ja jā, tad ko tas viņam dod?

– Pirmkārt, jāuzsver, ka šādiem ierakstiem un vēlākai iegūto datu apstrādei jābūt likumīgai, tajā skaitā, likums prasa informēt par tāda vai citāda ieraksta veikšanu pašvaldības institūciju sēdēs. Tas netiek darīts. Joprojām ir gadījumi, kas liecina, ka Domes komitejās ieraksti veikti neatbilstoši likumā noteiktai kārtībai. Izskaidrojums ir tikai viens, – tas tiek darīts cerībā, ka izdosies nofiksēt kāda deputāta, kāda administrācijas darbinieka izteikumu, nostāju, kas varētu noderēt Lemberga autoritārā, totalitārā, prettiesiskā režīma saglabāšanai.

10.02.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com