Jau tuvākajā laikā Latvijas trīs lielākajās ostās – Rīgā, Ventspilī un Liepājā – valsts mainīs savus pārstāvjus ostu valdēs. Ventspils ostas gadījumā pilsētas pašvaldības sadarbības partneri Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) zaudēs izteiktu ietekmi lēmumu pieņemšanā, jo valsts nomainīs visus četrus savus pārstāvjus no astoņiem. Tātad, ievērojami mainīsies valdes sastāvs, nemainīgam paliekot tikai pašas pašvaldības ielikto četru valdes locekļu amatiem, kurus ieņem pilsētas vadītāji ar smagos noziegumos apsūdzēto Aivaru Lembergu priekšgalā.

Saskaņā ar nedēļas nogalē publiskoto informāciju, finanšu ministrs Jānis Reirs (Jaunā Vienotība) Finanšu ministrijas (FM) pārstāvi mainīs tikai Ventspils brīvostā, taču tas būs būtisks solis, kas jau izraisījis nepatiku pilsētas vadības vidū. Līdz šim šo amatu ieņēma iepriekšējās finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas (ZZS) izvirzītais Ringolds Beinarovičs. Reirs nolēmis Beinaroviču no valdes atsaukt, viņa vietā amatā ieceļot savu partijas biedru, Ventspils pilsētas domes deputātu Ģirtu Valdi Kristovski. Šāds solis tiek sperts saprotamu iemeslu dēļ, lai ostas pārvaldē nebūtu iesaistīti tikai vietējā pašvaldībā valdošie politiķi, bet būtu pārstāvētas plašākas sabiedrības intereses.

Savukārt ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) kā Ekonomikas ministrijas (EM) pārstāvi Ventspilsbrīvostas valdē nolēmis virzīt Pāvelu Rebenoku. Tiesa, Nemiro iepriekš bijis sadarbības partneris zvērinātu advokātu birojā Rebenoks&Vilders, taču tagad Rebenoks kļuvis arī par zāļu ražotāja Olainfarm padomes priekšsēdētāju, kur savstarpēji joprojām virmo Maliginu ģimenes strīdi pēc tam, kad pēkšņi nomira līdzšinējais Olainfarm īpašnieks Valērijs Maligins. Plānots, ka Rebenoks Ventspils brīvostas valdes locekļa amatā nomainīs citu savulaik politikā tieši iesaistīto Sandru Sondori, kura jau vairākus gadus kā pamatdarba vietā strādā Ārlietu ministrijā.

Patlaban Venstpils ostā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju pārstāv pašreizējā zemkopības ministra Kaspara Gerharda (VL-TB/LNNK) ārštata padomnieks Edijs Vaznis, un viņa vietā tiks iecelta jaunā ministra Jura Pūces (Attīstībai/PAR!) biroja vadītāja Laila Spaliņa, kura ir politiķa Edgara Jaunupa ilggadēja līdzgaitniece. Līdz pagājušā gada vidum viņa ilgus gadus bija Jaunupa vadītā basketbola kluba VEF direktore.

Visbeidzot nozari pārraugošā Satiksmes ministrija arī nolēmusi veikt plašu rotāciju visdažādākajos uzņēmumos un ostu pārvaldēs. Ventspils brīvostas valdē plānots iecelt ministrijas Juridiskā departamenta direktori Ingunu Strautmani, kas nomainīs pašreizējo Satiksmes ministrijas pārstāvi Kasparu Ozoliņu.

Likums par ostām nosaka, ka Ventspils ostas valdē ir iecelti astoņi valdes locekļi. Četri no viņiem ir Ventspils pilsētas pašvaldības pārstāvji, kas šajā gadījumā ir valdē jau vairāk nekā 20 gadu esošie Aivars Lembergs (kopš 1994. gada oficiāli skaitās Ventspils brīvostas valdes priekšsēdētājs) un Jānis Vītoliņš (valdes loceklis kopš 1996.gada), kā arī Guntis Blumbergs (valdes loceklis no 1999. līdz 2006. gadam, pēc tam bija ievēlēts Saeimā un brīvostas valdē atgriezās 2009.gadā, amatu ieņemot līdz šai dienai) un Didzis Ošenieks (valdes loceklis kopš 2006. gada).Šos valdes locekļus amatā ieceļ un no amata atbrīvo ar attiecīgās pilsētas domes lēmumu. Pārējie četri ir ekonomikas ministra, finanšu ministra, satiksmes ministra un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra izvirzīti pārstāvji, kurus amatā ieceļ un no amata atbrīvo Ministru kabinets.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA