Fakts, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) par «aplokšņu algu» izmaksu lielā apmērā tur aizdomās Ventspils futbola flagmani nav nekāds brīnumainais. «Tas ir likumsakarīgs, Ventspils sporta dzīves līdzšinējās pārvaldes rezultāts, kurā galveno lomu pēdējos trīsdesmit gadus spēlē neviens cits kā smagos amatnoziegumos apsūdzētais, no pienākumiem atstādinātais Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs,» pauž Ventspils pilsētas domes deputāts Aivis Landmanis.

Trešdien, 6.maijā, TV3 ziņoja, ka VID ir veicis kratīšanu vienā no Latvijas vadošajiem futbola klubiem Kurzemē. Kratīšana esot veikta saistībā ar «aplokšņu algu» izmaksu lielā apmērā 2018. un 2019.gadā. Tiek lēsts, ka šādi pēdējo divu gadu laikā vien varētu būt izmaksāti aptuveni 1,6 miljoni eiro.

VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada maijā ir uzsākusi kriminālprocesu par aplokšņu algu izmaksu Kurzemes reģiona virslīgas futbola klubā, informē VID.

Dienestā arī norāda, ka, veicot sākotnējās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, tika noskaidrots, ka futbola klubs no 2018.gada līdz šim brīdim grāmatvedības reģistros nav uzrādījis darba samaksu un neuzskaitīto un neaprēķināto darba algu ir neoficiāli izmaksājis skaidrā naudā ap 40 klubā reģistrētajiem sportistiem un darbiniekiem.

Kas ir kratītais SIA Futbola klubs «Ventspils» (FK Ventspils), ar ko tas saistīts, kas to lobē un kam tas pieder?

FK Ventspils ir Ventspils pilsētas domei daļēji piederoša kapitālsabiedrība. Ventspils pilsētas dome ir šīs kapitālsabiedrības dibinātājs un dalībnieks kopš 1997.gada, tās procentuālā dalība no 5% 1997.gadā ir izaugusi līdz 11,22% 2020.gadā, atzīmē deputāts.

A.Landmanis norāda, ka FK Ventspils no paša sākuma un līdz pat šai dienai ir bijis cieši saistīts ar Lembergu. «Viņš FK Ventspils, tāpat kā basketbola klubu Ventspils gadu desmitiem ir izmantojis savas politiskās varas nostiprināšanai.»

«Vienmēr Lembergs ir noteicis, kuram uzņēmējam un ar kādām summām ir jāatbalsta šie klubi. Ir bijušas situācijas, kad nauda ir pieprasīta labākās izspiešanas tradīcijās, proti, lai dabūtu atļauju attīstīties kādam ārvalstu īpašniekam piederošajam uzņēmējam kuru vada Lemberga opozicionārs, tika pieprasīta vairāk nekā miljons liela summa tieši FK vajadzību nodrošināšanai,» stāsta A.Landmanis.

«Ar Lembergu ir saskaņots, pārskaiti uz norādīto ofšoru attiecīgo summu un varēs celt – ar tādiem vārdiem pie uzņēmējiem griezās toreizējais FK vadītājs Jurijs Bespalovs, kurš dienu pirms liecināšanas Lemberga lietā «nejauši» zaudēja dzīvību,» norāda Ventspils pilsētas domes deputāts. Pēc Bespalova par futbola kluba prezidentu 2012.gadā kļuva Lemberga vietnieks un uzticības persona Guntis Blumbergs.

Lembergs līdz pat šim gadam nodrošināja FK un BK Ventspils un tās struktūrām miljoniem lielus līdzekļus un atbalstu no Ventspils Brīvostas pārvaldes, citām valsts kapitālsabiedrībām, Ventspils pilsētas domes un SIA Olimpiskais centrs «Ventspils», kuras kapitāldaļu turētāji ir tā pati Ventspils pilsētas dome un Latvijas Olimpiskā komiteja, pauž A.Landmanis.

«Neviens cents, bez Lemberga ziņas nevarēja ne ienākt, ne iziet no BK un FK Ventspils kontiem un kasēm tāpēc atbildība par notikušo kā minimums ir jāuzņemas arī Ventspils pilsētas domei, tās tiesiski ierobežotajam priekšsēdētājam Lembergam, viņa vietniekiem Vītoliņam, Blumbergam un Ošeniekam, kā arī Ventspils pilsētas domes izpilddirektoram Ābelem,» uzsver deputāts.

Tāpat viņš norāda, ka, «lemjot par FK Ventspils kapitāldaļu pārdošanu, Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputāti vēl nezināja tās patiesos iemeslus. Šodienas acīm skatoties, izskatās pēc «žurku bēgšanas no grimstoša kuģa»».

«Vai valsts beidzot ķersies klāt Lemberga sporta mudžekļiem rādīs laiks. Viennozīmīgi ir skaidrs, ka bez pamatīgas Ventspils sporta sistēmas vētīšanas neiztikt.»

«Nav pieļaujams, ka tiek grūsts betonā, apšaubāmi no sabiedriskajiem līdzekļiem finansēti profesionāli sporta spēļu klubu un tas viss uz bērnu un jauniešu rēķina,» uzskata A.Landmanis.

07.05.2020./Autors: BNN/ Foto:Unsplash