Lai gan advokāts Olavs Cers, visticamāk, pārstāv Aivara Lemberga ģimenes locekļu intereses dažādās tiesvedībās, viņš joprojām sniedz advokāta pakalpojumus Ventspils Brīvostas pārvaldē (VBP), kas atrodas Satiksmes ministrijas (SM) pārvaldībā. Advokāta senā sadarbība ar Lembergu rada aizdomas, ka pašlaik Cers caur ministriju drīzāk īsteno Lemberga, nevis valsts intereses. Taču par spīti ASV sankcijām Satiksmes ministrija nepārtrauc jebkādas saistības ar advokātu, kurš, iespējams, pārstāv sankcionēto Lembergu.

Portāla BNN rīcībā nonācis iesniegums, kurā teikts, kā zvērināti advokāti Olavs Cers un Jānis Jurkāns ir Lemberga un viņa ģimenes locekļu intereses pārstāvoši advokāti tiesvedībās, turklāt jau ilgus gadus.

Kā norāda iesnieguma autori, ir acīmredzams pamats bažām par to, ka, rīkojoties uz VBP un SM izdotu pilnvaru pamata, minētie advokāti vienlaicīgi palīdz Lembergam īstenot viņa intereses, turklāt dara to, izmantojot VBP un SM izsniegtos pilnvarojumus un resursus.

Neskatoties uz Latvijas Valsts centieniem padarīt VBP neatkarīgu no Lemberga ietekmes, tas nav iespējams, jo abi kungi par VBP piesaistītajiem advokātiem ir kļuvuši tieši laikā, kad Aivars Lembergs īstenoja faktisko kontroli pār VBP, kā arī formāli viņus ir nolīdzis no VBP pārvaldnieka amata atstādinātais Imants Sarmulis, skaidrots iesniegumā.

Lai gan ministrijai ir zināms par Cera ciešo sasaisti ar Lembergu, tā neatbrīvojas no viņa pakalpojumiem. Kā saziņā ar BNN norādīja Satiksmes ministrija, «zvērināti advokāti Olavs Cers un Jānis Jurkāns «nestrādā» Ventspils Brīvostas pārvaldē, proti, neatrodas darba attiecībās. Saskaņā ar Latvijas Republikas Advokatūras likuma 116. pantu «zvērināti advokāti praktizē individuāli vai arī sadarbībā vienīgi ar citiem zvērinātiem advokātiem». Atrasties darba attiecībās zvērinātam advokātam nav atļauts.»

Proti, advokāti neatrodas darba attiecībās, taču, pārstāvot brīvostas pārvaldi tiesvedībās, viņi darbojas ar dokumentiem, tiekas ar darbiniekiem un ietekmē pārvaldes darbību. Tāpat jāatgādina, ka uzreiz pēc ASV sankciju piemērošanas SM strauji reaģēja uz notikušo, lai brīvosta tiktu izņemta no sankcijām. ASV atzinīgi novērtēja straujos pasākumus un atbrīvoja VBP no sankcijām. Taču šobrīd, šķiet, tā neturpina pildīt ASV ieteikumus un neattīra brīvostu no «Lemberga cilvēkiem» pavisam.

Tāpat ministrijā pauž: «Pēc zvērināta advokāta biroja O. Cers un J. Jurkāns zvērināta advokāta O. Cera sniegtās informācijas, O. Cers nepārstāv Aivara Lemberga ģimeni, tāpat kā nepārstāv Aivaru Lembergu.»

Taču minētajā iesniegumā uzskaitītas vairākas tiesvedības, kurās Cers pārstāv uzņēmumus, kuros Lembergs ir vai bija kapitāla daļu īpašnieks. Piemēram, prasībā pret AS LSF Trans uzņēmumu pārstāv Olavs Cers. Tāpat tiek pārstāvēti arī citi Latvijas ekonomikai nozīmīgi uzņēmumi, kuros manāma Lemberga ietekme.

Arī ASV Valsts kases preses pārstāvis Zaks Īzakovics (Zach Isakowitz) iepriekš saziņā ar BNN uzsvēra, ka «Aivars Lembergs ir sistemātiski izmantojis politiskos sakarus savam ekonomiskam pašlabumam». Tāpat Īzakovics norādīja: «Mēs turpinām vērot un vērtēt, kādu ietekmi radījušas mūsu sankcijas pret korumpētām pusēm, un meklējam iespējas turpināt darbu un veicināt mūsu rīcības iedarbīgumu, lai panāktu, ka izturēšanās mainās.»

ASV gaida, kad Lembergs tiks «izravēts» ar visām saknēm, taču ministrijā taisnojas ar to, ka esošā advokāta maiņa esošajās tiesvedībās radītu papildu izdevumus, ņemot vērā, ka jaunajam advokātam būs nepieciešams laiks, lai iepazītos ar lietu.

4.06.2020. / Autors: BNN / Foto: Ventspilnieks.lv arhīvs