Ventspils valstspilsētas domes līdzšinējais faktiskais vadītājs Jānis Vītoliņš un viņa pārstāvētās partijas Latvijai un Ventspilij valdes biedri nedēļas nogalē esot tikušies ar pašvaldībā ievēlētiem citu politisko spēku pārstāvjiem, taču neatklāj ne to, ar kuriem notikušas sarunas, nedz to, kādas bijušas sekmes. Citu partiju pārstāvji noliedz, ka būtu notikušas šādas sarunas, liecina publiski izskanējušās ziņas. Taču pēc Vītoliņa teiktā noprotams, ka kandidāts ir zināms, kuru pirmdien virzīs balsojumam.

Pirmdien plkst. 13 turpināsies pagājušajā ceturtdienā notikusī jaunā domes sasaukuma pirmā sēde, kurā knapi vēlēšanās uzvarējusī Latvijai un Ventspilij centās pašvaldības priekšsēdētāja amatā iebīdīt cietumā sēdošo smagos noziegumos apsūdzēto Aivaru Lembergu. Ņemot vērā to, ka ieslodzījumā esošais Lembergs nedrīkst nekādā veidā piedalīties domes darbā, viņam nav arī tiesību piedalīties balsojumā. Līdz ar to balsojumā balsis sadalījās līdzīgi – seši pret seši, kas nozīmēja, ka Lembergs netika ievēlēts.

Par smagiem un ļoti smagiem noziegumiem apsūdzētais Lembergs var tikt virzīts atkārtoti, bet maz ticams, ka tas varētu notikt. Ja vien nav mērķis novilkt divus mēnešus, kas ir noteikts termiņš domes sastāva ievēlēšanai. Ja tas nenotiek, jārīko atkārtotas vēlēšanas, ko negrib neviens no ievēlētajiem politiskajiem spēkiem. It īpaši tas var vēl dārgāk maksāt valdošajai partijai, kurai atbalsts šajās vēlēšanās dramatiski samazinājās, it īpaši lielu atbalsta kritumu piedzīvojis Lembergs, par kuru balsojuši teju uz pusi mazāk vēlētāju.

Kāds kandidāts Latvijai un Ventspilij ir skaidrs un to pirmdien virzīs balsojumam, noprotams no Vītoliņa teiktā. Kā Vītoliņu citē Latvijas Avīze, atsaucoties uz ziņu aģentūru LETA, “domes sēdē izteiksim savu priekšlikumu un tad jau redzēs – nav jau runa tikai par to, kurš vadīs pilsētas domi, bet ir jāvienojas par kopīgi veicamajiem darbiem”.

Jau ceturtdien Vītoliņš izteicās, ka partijas iekšienē esot pieredzējuši un spējīgi cilvēki, kuri varētu vadīt pašvaldību, taču viss būšot atkarīgs no sarunām ar pārējiem politiskajiem spēkiem. Acīmredzot ar dažiem sarunas ir bijušas, ar dažiem tās nav un nebūs iespējamas savstarpēji pretējo uzskatu dēļ. Sarunas nedēļas nogalē nav bijušas ne ar Nacionālo apvienību, nedz ar Jauno konservatīvo partiju. Šo spēku pārstāvji ir uzsvēruši, ka noteikti nebalsos par valdošo virzīto kandidātu, it īpaši ja runa ir par Lembergu ģimeni. Par pārējiem šobrīd ziņu nav.

Taču to, ar ko sarunas potenciāli būtu iespējamas savu interešu īstenošanas labā, liecina Vītoliņa paustais, ka “svarīgi ir runāt ar tiem, ar kuriem varētu būt kopīgas prioritātes, kopīgi mērķi un sadarbība”.

To arī parāda viņa iepriekš teiktais, ka nekādā gadījumā neatbalsta citu partiju deputātu aicinājumu visiem ievēlētajiem sēsties pie viena sarunu galda kopā, lai rastu risinājumu kopīgam darbam nākotnē. Tā netieši apliecinot vēlmi un centienus varas grožu saglabāšanu pašu rokās.

05.07.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Unsplash.com