Sestdien, 24. jūlijā, ar plašu programmu tiks atzīmēta koncertzāles Latvija divu gadu jubileja, un tās gaitā paredzēta itin pievilcīga un plaša svētku koncertu un iestudējumu programma.

Kā Ventspilnieks.lv pastāstīja Kurzemes filharmonijas pārstāve Antra Lācberga, Otra galvenais notikums risināsies koncertzālē un tas būs divdaļīgs mūzikas un skatuves mākslas pieredzējums Apollons. Mūszu direkcija. 

Tā pirmais cēliens ir aicinājums sava veida portretu galerijā ārtelpā, Lielajā laukumā, lai atkal vai pirmoreiz satiktu varoņus, kuri aizvadītajos mēnešos bijuši klātesoši koncertzāles īstenotajās iniciatīvās. Ikvienam jubilejas viesim vai nejaušam garāmgājējam būs iespēja piedzīvot aktiera Gundara Āboliņa, mūziķu Magdalēnas Gekas, Ievas Salietes, Ievas Paršas, Arvīda Kazlauska un vokālās grupas Putni tuvplānus, atminoties viņus neierastajos, bet laikmeta diktētajos kontekstos, kad aizvadītajā ziemā un pavasarī koncertzālē Latvija tika iekārtotas gan rakstnieku Semjuela Beketa un Oldesa Hakslija iedvesmotas performanču telpas, gan parafrāzēti pasaules notikumi ar koncertzāles ieeju nosprostojušo konteineru Mūžzaļš.

Savukārt otrajā cēlienā iecerēts slavenā Igora Stravinska baleta Apollons “iedomājums no jauna” – komponista Platona Buravicka muzikālās partitūras pārlikums ansamblim un Agates Bankavas laikmetīgās dejas estētikā veidotā horeogrāfija mākslinieka Kristiana Brektes iekārtotā telpā.

Izrādē, kas notiks Lielajā zālē, muzikālo partitūru interpretēs pianists Francis Gaiļus, obojiste Renāte Lodziņa un ģitārists Matīss Čudars, bet izdejos Rūdolfs Gediņš (Apollons), Rūta Pūce (Kalliope), Ramona Levane (Polihimnija) un Edvards Kurmiņš (Terpsihora).

“Mūsu kopdarbs ir jauns skats uz Stravinska vēlmēm jaunā laikā un jaunā rakursā. Gan izpildītājiem, gan zināmā mērā arī publikai tā būs kā pakļaušanās mūzikas un ķermeņu fizikalitātes attiecībām, ļaušanās mūzu varai un stabilitātes meklējumi šodienas satricinātajā telpā,” par 24. jūlijā gaidāmo notikumu stāsta horeogrāfe Agate Bankava.

“Viena no baleta oriģinālā nosaukuma versijām, neveikli un caur vairākām svešvalodām tulkota varētu būt Apollons – mūzu direktors. Iedomājoties šo darbu no jauna gan mūzikā, gan kustībā un telpā, gan arī cenšoties iespiest šodienas kosmosu riekstu čaumaliņā, kas ir šis jaundarbs, mēs nonācām pie mazliet ģeķīgās vārdu spēles nosaukumā. “Mūsu” vai “mūzu” direkcija varbūt tiklab atsauce uz 21. gadsimtam bieži tik raksturīgu institūciju bez dieviem un līderiem, kā jaunieviests barbarisms – mūsu, radošās komandas izvēlētais “virziens”, kurā vest sarunu par pārlaicīgo šodien,” tā savukārt izteicās koncertzāles Latvija mākslinieciskais vadītājs Miks Magone.

Kad lielais iestudējums būs galā, uz koncertzāles brīvdabas skatuves notiks citāds, taču neapšaubāmi lielisks koncerts, jo uzstāsies izcilais un pasaulē labi pazīstamais norvēģu trompetists Nils Peters Molvērs. Viņš uzstāsies ar savu trio. Pirms tam publiku iesildīs bundzinieka Ivara Arutjunjana un saksofonista Kārļa Auziņa duets.

23.07.2021 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Kurzemes filharmonijas publicitātes foto