Pēdējo mēnešu laikā vērojama asā konkurences cīņa par klientiem atsevišķās Latvijas pilsētās, jo īpaši Rīgā un Ventspilī. Tā Ventspilī, piemēram, augusta beigās un septembra sākumā degvielas cenas bija pat par 10 centiem zemākas nekā citviet Latvijā un arī netālajās pilsētās reģionā, atklāj viena no Latvijā lielākā degvielas mazumtirgotāja AS Virši-A valdes priekšsēdētājs Jānis Riekstiņš. Ventspilī joprojām arī visu septembra mēnesi cenas ir saglabājušās salīdzinoši krietni zemākas nekā ārpus Ventspils teritorijās un pilsētās.

“Pēdējo pāris mēnešu laikā asāk jūtami cenu kari Latvijas tirgotāju starpā atsevišķās Latvijas pilsētās. Tā, piemēram, Rīgā un Ventspilī augusta beigās degvielas cenas tirgotāju konkurences cīņas rezultātā bija samazinājušas par 10 centiem litrā. Šāds cenu kritums gan nav skaidrojams ar degvielas iepirkuma cenu izmaiņām, valūtas kursu svārstībām vai izmaiņām pasaules biržās, bet gan lokālu konkurentu cīņu par klientiem. Te gan jāuzsver, ka vienā brīdī šī cīņa norims, jo tirgotāji ilgstoši nevar strādāt zem pašizmaksas,” intervijā aģentūrai LETA stāsta Riekstiņš.

Pēc viņa teiktā, būtiskākās izmaiņas degvielas nozarē Latvijā tuvākā periodā būs saistītas ar jauno nodokļu reformu, kas tostarp paredz palielināt akcīzes nodokli degvielai. “Ir saprotams valdības lēmums aizstāt nodokļu iztrūkumu ar citu celšanu, taču šajā gadījumā saredzu vairākus riskus. Proti, ne tikai degvielas cena palielināsies par aptuveni četriem līdz pieciem centiem litrā, bet vienlaikus mēs kļūsim mazāk konkurējoši kaimiņvalstu vidū. Tāpat šogad iegūtie Igaunijas klienti, kas paaugstinātās degvielas cenas dēļ degvielu iegādājās Latvijā, tiks zaudēti,” atzīst Riekstiņš.

Kopumā nozares darbība vērtējama veiksmīgi. Par to liecinot pērn mazumtirdzniecībā realizētā degvielas apmēra palielināšanās par aptuveni 7%, kā arī jaunu risinājumu un piedāvājumu ieviešana tirgus spēlētāju vidū liecina par arvien daudzveidīgākiem klientu piesaistes mehānismiem. Arī šā gada līdzšinējie dati liecina, ka nozare piedzīvo nelielu, bet stabilu pārdotā degvielas apmēra kāpumu. Gada pirmajos sešos mēnešos legālās degvielas patēriņš mazumtirdzniecībā pieaudzis par 6%.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: LETA