Augstākā tiesa (AT) nodevusi atkārtotai izskatīšanai lietu, kurā smagos noziegumos apsūdzētais no Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumu pildīšanas atstādinātais Aivars Lembergs prasīja atzīt par nepatiesiem un godu un cieņu aizskarošiem vairākus viņam adresētus bijušā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža izteikumus.

Rīgas apgabaltiesa 2015.gada februāra sākumā atzina, ka Sprūdža teiktais LNT radījumā 900 sekundes 2012.gada 16.oktobrī, proti, “Jums ir jāsaņem … taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā” un “Un tieši, pateicoties tai jūsu nesodāmībai, kuru jūs pērkat par publisku nodokļu maksātāju naudu, tajā skaitā par Ventspils iedzīvotāju naudu”, ir Lemberga godu un cieņu aizskaroši izteikumi. Tiesa nosprieda, ka no Sprūdža par labu Lembergam piedzenama atlīdzība par nodarīto kaitējumu 2000 eiro apmērā un tiesāšanās izdevumi 2168,54 eiro apmērā – kopā 4168 eiro apmērā.

AT spriedumā atzina, ka nevar piekrist apelācijas instances tiesas secinājumam, ka vidusmēra saprātīgam skatītājam frāze “Jums ir jāsaņem (..) taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā”, liek izdarīt pārsteidzīgu secinājumu par prasītāja vainojamību viņam inkriminētajos noziedzīgajos nodarījumos.

AT par pamatotu atzina Sprūdža kasācijas sūdzībā norādīto, ka frāze “Jums ir jāsaņem (..) taisnīgs sods, zaglim, tāpat kā filmā, ir jāsēž cietumā”, nav uztverama primitīvi tikai pēc tajā lietoto vārdu nozīmes, bet gan kā pielietots tēlainās izteiksmes līdzeklis politiskās retorikas kontekstā, kad, simboliski piesaucot sabiedrībā populāras filmas citātu domas paspilgtināšanai, tiek uzsvērta juridiskās atbildības neizbēgamības principa īstenošanas nozīmība. Minētais kā viens no tiesiskas valsts pamatprincipiem, jo sevišķi izskatāmās krimināllietas kontekstā, sabiedrībai ir īpaši nozīmīgs un attiecināms arī uz Lembergu viņa noziedzīgo nodarījumu sakarā, norāda AT.

Lieta nodota atkārtotai izskatīšanai Rīgas apgabaltiesā.

Autors: LETA / Foto: LETA