Kristovskis izdevis autobiogrāfisku grāmatu par atmodas laikiem Ventspilī

1686

Izdevniecība Lauku Avīze izdevusi jauno Ģirta Valda Kristovska grāmatu Pieskāriens, kas ir autobiogrāfisks stāsts par jaunā inženiera gribasspēku, lai nesalūztu VDK spiediena dēļ, par viņa ģimenes cīņu pret režīmu, lai paliktu uzticīgi brīvas Latvijas vērtībām. Grāmata ir veltījums viņa ģimenei, ventspilniekiem un visiem, kas cīnījās par Latvijas neatkarību Atmodas laikā.

Grāmatas svinīga atklāšana notiks sestdien, 27.maijā, plkst.11 Ventspils Biznesa centrā, Ostas ielā 23. Tās laikā autors dalīsies savos un viņa senču atmiņu stāstos par “režīma” ietekmi viņa dzimtajā pilsētā Ventspilī un uzdrīkstēšanos tam nepakļauties, kā arī aicina ikvienu uz sarunu par Latvijas vērtībām un dalīties savās atmiņās par “režīmu” Ventspilī.

Grāmata ir literārs autobiogrāfisks stāsts par jauna inženiera un sportista dzīves izaicinājumiem Ventspilī Mihaila Gorbačova Glastnostj laikā no 1985.gada pavasarim līdz Latvijas Tautas frontes dibināšanas laikam.

Pieskāriena uzmetums tapa pirms trīs gadu desmitiem. 1985.-1986. gada laikā grāmatas autoram nācās izturēt Latvija PSR Valsts drošības komitejas Ventspils nodaļas darbinieku psiholoģisko spiedienu ar mērķi viņu piespiest sadarboties ar šo represīvo Latvijas valsts okupācijas varas iestādi.

Pieskāriena otrā daļa atklāj grāmatas autora iesaistīšanos Ventspils Literātu apvienībā 1987. gadā, kas pakāpeniski pāraug cīņā par degradētās Ventspils pilsētas un ekoloģiskās vides atveseļošanu. Trešajā daļā ir parādīta sabiedriskas organizācijas Ventspils Vides aizsardzības klubs izveidošana un tā vadošā loma lavīnveida Atmodas procesos Ventspilī. Tos aizsāk 12 000 ventspilnieku dalība 1988. gada 5. jūnija demonstrācijā, kas ar politisku pasākumu kaskādi vasaras garumā noved pie Latvijas Tautas Frontes dibināšanas Ventspilī.

Pieskāriena pēcvārdā ir atklāti fakti par Ventspils 15-16 gadus veciem jauniešiem, kas 1946. gadā izveidoja Latvijas Nacionālās Jaunatne Organizāciju un viņu skolotājiem, to likteņiem. Šie jaunieši zīmēja plakātus un izdeva žurnālu Klases balss, kas aicināja cīnīties par Latvijas valsts neatkarību. Pēc skolnieku pretošanās organizācijas sagraušanai 1946. gada jūnijā PSRS Kara tribunāls virknei skolnieku un skolotāju piesprieda 5-10 gadu ilgu brīvības atņemšanu, nosūtot uz PSRS sodu izciešanas vietām.

Šī ir jau otrā izdevniecības Lauku Avīze izdotā autora grāmata. Šī gada martā tika prezentēta Ģirta Valda Kristovska grāmata Ielauzties NATO, kas ir atskats uz Latvijas valsts, aizsardzības un ārlietu jomu veikumu vairāk kā piecu gadu garumā, lai panāktu Latvijas iestāšanos NATO 2004. gadā. Grāmata ir autora unikāla liecība par cilvēkiem, kas pašaizliedzīgā darbā sekmēja mūsdienu Latvijas vēstures vienu no svarīgākajiem notikumiem.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto