Aivars Lembergs turpina muļķot lētticīgos. Kā parasts, labi noder Ventspils pilsētas pašvaldības uzturētie vai apmaksātie mediji. Arī šī gada 29.oktobrī, liekulīgi prātojot par mediju politiku valstī un pašvaldībās, Lembergs sniedzis kārtējo nekaunības paraugstundu, par ko var pārliecināties Ventspils pilsētas domes oficiālā interneta portāla video: “A.Lembergs par plānoto valsts atbalstu medijiem.”

Minētajā video Lembergs nopulgo Latvijas Televīziju un Radio, citus medijus, izvirza absurdus pārmetumus par to angažētību, strādājot Valsts prezidenta, Saeimas un valdības interesēs. Turklāt viņš apgalvo, ka tādējādi tiekot attīstīts PSRS modelis, kurā radio un televīzija esot piederējusi valstij…

Protams, ka nevienam nav liegts tā domāt un publiski izteikties. Arī bijušajam PSRS ideologam, Ventspils kompartijas sekretāram Lembergam nē. Un tomēr vērts piedomāt, kāds ir viņa Latvijas valsti diskreditējošo izteikumu mērķis. Jo vairāk tāpēc, ka šādus nepamatotus pārmetumus Latvijas valsts, tās mediju politikai izsaka persona, kas pati ir sagrābusi par Ventspils pilsētas domes līdzekļiem uzturēto Ventspils pilsētas domes oficiālo interneta portālu, kurā savus bieži vien melīgos un prettautiskos spriedelējumus ļauts izteikt tikai un vienīgi Lembergam pašam.

Šāda divkosīga un lēta politika Lemberga izpildījumā ir īpaši ciniska, ņemot vērā to, ka visās tiesu instancēs Lembergs un viņa vadītā Ventspils pilsētas dome ir zaudējusi manis pieteiktajā prasībā par to, ka mazākuma deputātiem jeb politiskajai opozīcijai Ventspils pilsētas dome ne tikai ierobežo pieeju pašvaldības rīcībā esošajai informācijai, bet arī pilnībā liedz pieeju pašvaldības informācijas izplatīšanas kanāliem.

Jāatgādina, ka tiesa vairākās instancēs ir izdarījusi nepārprotamu spriedumu nosakot, ka arī deputātam Ģ.V.Kristovskim (tātad arī citiem opozīcijas deputātiem) ir jānodrošina vienlīdzīga pieeja pašvaldības oficiālajam portālam ventspils.lv, tas ir, līdzīgi kā deputātam Lembergam. Turklāt Augstākā tiesa jau pirms gada lēmusi, ka šāda deputāta Ģ.V.Kristovska prasība ir pamatota, jo visiem deputātiem ir vienlīdzīgas tiesības informēt sabiedrību par savu darbību un viedokļiem, tādejādi arī opozīcijas deputātiem ir nodrošināma vienlīdzīga pieeja publiski finansētiem komunikācijas līdzekļiem. Tātad šāds tiesas spriedums ir attiecināms arī uz laikrakstu Ventas Balss vai citiem medijiem, kurus uz tādu vai citādu vienošanos pamata finansē Ventspils pilsētas domes politiskais vairākums un pašvaldības administrācija.

Vai ventspilnieki kopš šiem spriedumiem ir dzirdējuši kaut vienu opozīcijas deputātu runu pašvaldības portālā ventspils.lv?! Vai ir lasījuši kaut vienu Ģirta Valda Kristovska, Daces Kornas, Aivja Landmaņa, Ivara Landmaņa vai citu iepriekšējo domes sasaukumu opozīcijas deputātu domu, kuru neizkropļotu būtu atspoguļojis laikraksts Ventas Balss? Protams, ka nē!

Tā vietā turpina ignorēt mazākuma deputātus, neatbild uz mūsu šim laikrakstam adresētiem iesniegumiem. Šāda attieksme ignorē iepriekš minētos tiesu spriedumus par vienlīdzīgu pieeju publiski finansētiem komunikācijas līdzekļiem. Pat vēl vairāk, šis laikraksts, arī citi Ventspils pilsētas domes (vadības) sponsorētie, kontrolētie masu mediji turpina vienpusīgi atspoguļot Ventspils politiskās realitātes, izplata Lemberga autoritārā režīma “vērtības”. Tādējādi tiek zombēta un apzagta Ventspils sabiedrība, kuras publiskie līdzekļi netiek lietoti demokrātiskas sāncensības, viedokļu dažādības un pašvaldības pārvaldes procesu objektīvai atspoguļošanai.

Tas nav pareizi. Jo īpaši tāpēc, ka tā ir ventspilnieku, valsts vai Eiropas Savienības nodokļu maksātāju atvēlēta naudiņa, kas tiek lietota pie varas esošā autoritārā režīma glorificēšanai. Visticamāk šīs institūcijas, arī ventspilnieki savus līdzekļus nav atvēlējuši ūdens liešanai tikai un vienīgi uz politiskā vairākuma, autoritāro un nedemokrātisko vietējo politiku slavinošajām dzirnavām

Tomēr šāds absurds, nekaunība un liekulība turpinās.

Šī gada 29. oktobrī 12 minūšu garumā Lembergs sniedza atbildi uz viņam uzdoto žurnālistes jautājumu par valsts gatavību atvēlēt vairāk naudas mediju satura veidošanai, kas būtu iejaukšanās mediju tirgū. Neleģitīmais domes priekšsēdētājs ne tikai norādīja, ka valstī pie varas pašreiz esošiem esot vēlme kontrolēt savus medijus, bet arī precizēja, ka tāda vēlme šodien esot Valsts prezidentam un Saeimai, tas ir, tās vairākumam. Ja televīzija, radio pieder valstij, tiekot attīstīts PSRS modelis! Valsts pieņemot producentus, režisorus, žurnālistus, kuriem maksā, lai pietiekami skaļi dziedātu pareizu dziesmu…

Lembergs uzsvēra, ka valsts nauda mediju saturu veidošanai esot pilnībā nepamatota, jo kropļojot mediju vidi, mediju tirgu. Tirgus ekonomikā esot jābūt visa veida privātajiem medijiem. Turklāt Lembergs norādīja, ka, lūk, ja Ventspils domei nav neviena medija, tad arī valstij nav vajadzīgs neviens medijs! Tas esot pilnīgs anahronisms! Valsts pasūtījumi mediju vidē esot risināmi konkursa kārtībā, uz visiem zināmiem noteikumiem, var piedalīties visi, kas vēlas. Diemžēl sabiedriskajā televīzijā politiskos raidījumus veido politiski angažēti žurnālisti, kuri pilda pie varas esošo pasūtījumu. Tiem esot iespēja pasūtīt raidījumus, savukārt otriem šīs iespējas neesot. Valstij būtu jādod nauda diskusiju klubiem. Protams, ne tādiem, kādi ir pašreiz.

To, kādus diskusiju klubus iecerējis Lembergs, parāda viņa teiktais: “Premjers uzstājas katru nedēļu ar savu propagandas runu. A, kur ir opozīcijas premjers aicināts? Kā alternatīva! Nav! Neviens. Cik bieži pozīcijai dod vārdu un cik bieži opozīcijai vārdu valsts televīzijā un valsts radio?! Ja jūs paskatāties kā tiek veidots tur raidījums Krustpunkts un tamlīdzīgi. Cik tiek dots vārds pozīcijai un cik opozīcijai!?”

Nu jā. Vietā būtu žurnālistes pretjautājums Lembergam – cik tiek dots vārds opozīcijai Ventspils pilsētas domes interneta portālā un citos pašvaldības finansētajos medijos!? Ne reizi! Tādai būtu jābūt Lemberga godīgai atbildei. Taču tāds Lembergam 29. oktobrī uzdots netika. Tā vietā Lembergs pats neaizmirsa liekulīgā veidā norādīt, ka konformisms un nekompetence esot uz valsts mediju žurnālistu sirdsapziņas.

15.11.2019 / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Reinis Inkēns, Saeima