Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs tā arī nav spējis saskatīt interešu konfliktu situācijā, kad valsts amatpersona Aivars Lembergs gadiem ilgi saņēmis teju 100 tūkstošus eiro gadā no Ventspils attīstības aģentūras (VAA). Kāpēc šāds KNAB “aklums” un kādas sekas no tā var būt ventspilniekiem? Ventspilnieks.lv saruna ar Ventspils pilsētas domes deputātu Ģirtu Valdi Kristovski.

KNAB uzskata, ka Lembergs naudu no VAA ik gadus saņēmis likumīgi un nekāds noziedzīgs nodarījums nav noticis. Taču līdzekļus VAA darbības nodrošināšanai visus šos gadus “sameta” arī Ventspils pašvaldības uzņēmumi, kuri ir atkarīgi no Lemberga lēmumiem. Nav arī skaidrs, kādus konkrētus pienākumus Lembergs VAA veicis.

Kāpēc KNAB to visu izliekas neredzam? Varbūt šajā institūcijā pietiekami augstos posteņos atrodas tā saucamie “Lemberga cilvēki”?

Īsā atbilde – tā ir ne tikai Lemberga, bet arī KNAB bezkaunība. Notiekošais Ventspilī sen jau vairs neliecina par KNAB bezdarbību. Pašreiz jau ir pamats domāt, ka šī iestāde, kurai jāvēršas pret korupciju valsts amatpersonu darbībā, pati veicina korupciju. Vai tie ir, vai nav “Lemberga cilvēki”, ir nebūtiski. Skaidrs ir tas, ka viņi Lembergu respektē, piesedz un atbalsta. Turklāt Lemberga un viņa līdzdalībnieku lietotā noziedzīgā shēma ir pārāk vienkārša, lai būtu pamats attaisnot KNAB nespēju saskatīt Lemberga interešu konfliktus un darbības, organizējot un novirzot pašvaldības, tās kapitālsabiedrību, brīvostas, pat Ventspils Augstskolas un Tehnikuma līdzekļus uz biedrību “Ventspils attīstības aģentūra”, lai tur tos legalizētu un piesavinātos, “uz rokas” ikgadēji saņemot ap 100 tūkstošiem eiro.

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns intervijā Latvijas Avīzei šajā sakarā izteicies: “Vai nu tas ir kārtējais formālisms no KNAB puses, vai arī apzināta rīcība. Esmu analizējis šo iesniegumu un saskatu likumpārkāpuma pazīmes. Mēs esam tam pievērsuši uzmanību un uz to norādījuši KNAB. Tā ir izstrādāta shēma, ar kuras palīdzību Lembergs var tikt pie ievērojamiem līdzekļiem.” Tātad, tieslietu ministrs saskata likumpārkāpumu pazīmes, KNAB formāli atrakstās. Ir vēl kādi tiesiski instrumenti Lemberga un VAA jautājuma risināšanai?

Tieslietu ministram Bordānam, tāpat kā daudziem labas gribas cilvēkiem valsts pārvaldē, tajā skaitā Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātiem, nav tiesības veikt krimināli procesuālās darbības, tas ir, viņi nevar izmeklēt, ierosināt lietu, aizturēt kādu, kurš veic noziedzīgas darbības. Viņi var paši meklēt pierādījumus, vērtēt vai kritizēt izmeklētāja darba trūkumus. Tas arī tiek darīts. Taču domāju, ka KNAB nevarēs ilgstoši turpināt acu pievēršanas politiku Lemberga nodarījumu kontekstā. Ir prokuratūra, ir premjerministrs, ir Saeima, kam šo Lemberga un VAA lietu, pēc būtības ļoti vienkāršu lietu, nāksies pašiem izskatīt. Domāju, KNAB nespēs pamatot, tam nebūs argumentu tā bezdarbībai. Tad tieslietu ministram, galu galā arī Valsts prezidentam, būs jāvērtē, kāpēc KNAB rīkojies tā vai citādi, kas konkrēti šo bezdarbību veicināja.

Tik ilgi, kamēr Lemberga un VAA jautājuma tiesiska atrisināšana kavēsies, tik ilgi Lembergs meklēs jaunas iespējas, lai piesavinātos publiskus līdzekļus. Tik ilgi kamēr sabiedrība pieļauj, ka šāda persona ar viņa atbalstītājiem brīvi rīkojas ar valsts un pašvaldības naudu, mantu, to prettiesiski piesavinās, tik ilgi tas arī turpināsies.

Lembergs pietiekami skaidri izrādījis sabiedrībai, ka viņam par visām sankcijām nospļauties, tāpēc viņš pat nedomā beigt savu politisko darbību. Vai tas nevar nest vēl kādas ļaunas sekas Ventspils pilsētai un tās iedzīvotājiem? Acīmredzot cerēt uz to, ka šim cilvēkam būs vismaz tik daudz godaprāta, lai noliktu deputāta mandātu, mēs nevaram?

Uz tādiem Lemberga soļiem, kā mandāta nolikšana, nav ko cerēt. To viņam var atņemt un atņems tikai Latvijas tiesībaizsardzības sistēma, pat ne ASV sankcijas. Taču ASV sankcijas rada fonu, kas galu galā tomēr var ķert Ventspils pilsētas domi, jo sankcionētā persona tur ir pagaidām patvēries un turpina ietekmēt pašvaldības un pilsētas dzīvi, finanses, ētiku saskaņā ar saviem autoritārajiem un prettiesiskajiem tikumiem. Ja ASV redzēs, ka Latvijas tiesībaizsardzības sistēma, ZZS un Lemberga atbalstītāji nav izdarījuši secinājumus, kādu diena bankas Latvijā būs spiestas rīkoties tikpat asi, kā tas notiek pret Ventspils ostas uzņēmumiem pašreiz, tikai jau plašākā mērogā. Šāda nepatīkama notikumu gaitas iespēja pastāv. Taču ceru, ka Latvijas valsts spēkos ir to novērst un nesagādāt ventspilniekiem sāpīgu pārbaudījumu, kura cēlonis ir Lemberga prettiesiskais, koruptīvais un autoritārais režīms.

Pilnu interviju lasiet laikraksta Ventspilnieks.lv jaunākajā numurā!

27.01.2020 / Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Reinis Inkēns, Saeima