Kurš kuru! Lembergs ar vai pret Lembergu! Izlasot šo Aivara Lemberga paša piedāvāto intrigu, jāatzīst, ka aizvadītā gada nogale ir godam pavadīta Lembergam piemēroto ASV OFAC sankciju pirmās gada jubilejas reibonī. Rezultātā decembra dienas pagadījās spraigas pat tiem, kas jau krietni apraduši uz pasauli raudzīties caur totālās dezinformācijas jeb Ventspils pilsētas domes oficiālajā portālā regulāri noturēto viena aktiera Lemberga monoizrāžu prizmu.

Kā nu ne! Jubilārs skaļi pieteica ASV OFAC sankciju atmaskošanas pasākumus! Tad vairākās turpat stundu garās preses konferencēs izklāstīja šo pasākumu detaļas. Tieši 9. decembrī Lembergs esot pat ķēries pie trauksmes cēlāja misijas. Šķiet, talkā nākusi ASV Kolumbijas apgabala tiesa, kurā viņš esot atradis aizstāvi un sabiedroto. Mēģinājis savu cīnītāju pulkā piesaistīt KNAB! Un tālāk jau ir grūti izsekot, kurš kurā pusē cīnās, un pret kuru…

Te Lembergs kopā ar ASV Kolumbijas tiesu pret ASV OFAC, te Lembergs pret valdību, te Lembergs ar KNAB kopā pret ASV blēžiem, te Lembergs iemieso Latvijas valsti, te trauksmes cēlāju, te oligarhu. Aizrunājas pat tik tālu, ka esot netverams briesmonis, uz kura rēķina norakstot visas iespējamās sabiedrības problēmas.

Lai kā arī tas nebūtu, nevar nepamanīt, ka dažu pieglaimīgu “Ventas Balss” žurnālistu atbalstīts, Lembergs savās mono preses konferencēs jūtas pacilāts. Nevienai no viņam zināmajām Latvijas tiesību aizsardzības un drošības iestādēm neesot neviena fakta, lai viņam izvirzītu jel kādu apsūdzību. Prieku īsti neaizēno pat paša paustā neapmierinātība, ka KNAB triju nedēļu laikā neesot uz viņa trauksmes cēlāja ziņojumu reaģējis, ka KNAB vēl nav atspēkojis Latvijas valdības īstenākajam opozicionāram, respektīvi, Latvijas valstij izvirzītās ASV apsūdzības 43 noziegumos, kā sankciju jubilārs pats saskaitījis. Tāpēc viņš cēlis trauksmi!

Diemžēl gadās, ka pārpratuma pēc uz Lembergam garantēti atvēlētā tukšā spēles laukuma, tukšo vārtu priekšā, kurā viņš triumfējot sit bumbu pēc bumbas, nejauši pagadās arī kāds pretspēlētājs. Kā gadījies, kā ne, 2. decembrī Latvijas Televīzijas žurnālists Ivo Leitāns bija pamanījies uzkāpt uz Lembergam paredzētā, labi koptā domes “oficiālo viedokli” atspoguļojošo preses konferenču zālāja. Lai Leitānu nodzītu no šī laukuma, Lembergs tam triumfējoši centās parādīt sarkano kartīti, ar savām iespējām atbilstošu pamatojumu, proti, LTV raidījuma “De facto” žurnālists izskatoties pēc puišeļa, kurš neprotot uzvesties, turklāt esot korumpēts.

Un tomēr Ivo Leitāns izrādījās pietiekami sīksts. Spēja panākt, ka Lembergs tomēr pastāsta par paša vadītās “Ventspils attīstības aģentūras” darbu. Izrādās, ka neskatoties uz to, ka šī biedrība, kas līdz ar Lembergu esot pakļautai ASV OFAC sankcijām (“Swedbank” kā represīvs instruments jau gadu nelikumīgi neizmaksājot VAA darbiniekiem tiem pienākošos algu), aktīvi strādā, aktīvi nodarbojas ar jautājumiem, kas ir fiksēti biedrības statūtos!?

Jāatzīst, ka šādu atklāsmi ir pārsteidzoši dzirdēt. Tā izskan gluži kā Lemberga izaicinājums, mests ASV valdībai, arī Latvijas iestādēm, kurām saskaņā ar likumu ir jāuzrauga sankcionēto personu pakļaušanās sankciju noteiktiem ierobežojumiem. Tomēr vienlaikus Lemberga izklāstītais par aktīvi darbojošos “Ventspils attīstības aģentūru” nepārsteidz. Šis vīrs jebko pasniegs sev vēlamā gaismā. Pat to, ka valsts tiesībaizsardzības iestāžu inertuma un bezzobainības, Lemberga un “Ventspils attīstības aģentūras” nepakļaušanās sankcijām situācijā, spēj valsti apsūdzēt par nedemokrātisku.

Turklāt šāda valsts attieksme pret Lembergu, pret valdības apspiesto opozicionāru, pilnībā līdzinoties Lukašenko darbībām Baltkrievijā vai Ziemeļkorejas režīmam, kur nežēlīgi represē autoritāro varmāku pretiniekus.

Saprotams, ka Lembergs pārspīlē. Tāpat kā to, ka pierādījumu pret viņu neesot, kas izrietot no ASV Kolumbijas apgabala tiesas un OFAC materiāliem, kā arī Lemberga trauksmes cēlāja ziņojuma KNAB, kas iesniegts 2020. gada 9. decembrī. Tas pierādot ASV valdības iejaukšanos Latvijas politiskajā dzīvē. Un visa tā brēka 27 gadu garumā esot vien Valentīnam Kokalim nepiederošu akciju 100 latu vērtībā izspiešanas dēļ. Tik tālu, Lembergaprāt, viss ir noskaidrots.

Un tomēr nav dzirdēts, ka ASV OFAC sankcijas būtu atcēlis. Tas nenotiek pat tad, ja Lembergs bez pretinieka klātbūtnes sit bumbu tukšos vārtos, nekautrēdamies pūšot uzvaras tauri. Tas nenotiek pat tad, ja sevi pasludina par netveramu briesmoni – trauksmes cēlāju. Lemberga prettiesiskās, noziedzīgās darbības ir uzskatāmas, labi redzamas un pierādāmas. Ventspils pilsētas domes mazākuma deputāti, ja tiktu aicināti uz Kolumbijas tiesu, būtu labi informēti liecinieki, kas daļu no 43 Lemberga saskaitītajiem OFAC aprakstītajiem noziegumiem, visticamāk, pārvērstu kvalitatīvos pierādījumos.

Tiesā būtu ko pastāstīt, kā pašpasludinātais un “represētais” Ventspils opozicionārs Lembergs prettiesiski un ciniski, pretēji sabiedrības un demokrātijas, taisnīguma interesēm ierobežo mazākuma deputātu darbības paša vadītajā Ventspils pilsētas domē. Turklāt, ja Latvijas TV žurnālists Ivo Leitāns mums pavaicātu par Lemberga vadītās biedrības “Ventspils attīstības aģentūra” darbības detaļām, mēs varētu pierādīt tās noziedzīgo būtību. Patiesībā tās sakarā trauksme ir celta jau gadiem ilgi. Opozīcijas deputāts Aivis Landmanis biedrību “Ventspils attīstības aģentūra” un “Biznesa attīstības asociācija” kontekstā trauksmi uzsāka celt jau 2016. gadā. Taču toreiz viņa rokās vēl nebija pierādījumu. Tagad tādi ir mūsu, četru Ventspils domes mazākuma deputātu, rokās. Arī mēs tos esam iesnieguši KNAB!

Līdz ar mazākuma kolēģiem Ventspils pilsētas domē esmu pārliecināts, ka Lembergs – trauksmes cēlējs ir tas pats Lembergs – oligarhs, kurš pamatoti tiek tiesāts par smagiem ietekmes un finanšu noziegumiem. Nav atšķirības arī tad, pat ja pirmais  Lembergs saka, ka nepazīstot otro. Turklāt ir neiespējami piekrist, ka Lembergs sevi dēvē par netveramu briesmoni, kuru apsūdz visās sabiedrības nelaimēs. Domāju, ka citu apsūdzēšana ir šī vīra patiesā daba un stihija, kuru pašreiz liekulīgi pieraksta citiem.

Patiesība ir gaužām vienkārša. Lembergs ir Lembergs. Kā Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs izveidoja biedrību “Ventspils attīstības aģentūra”. Izmantojot dienesta stāvokli, panāca un nodrošināja, ka tās kasē ieskaita domes, pašvaldības kapitālsabiedrību, pat Ventspils Augstskolas un Ventspils Tehnikuma biedru naudas. Turpat puse no “Ventspils attīstības aģentūrā” ienākušajiem pašvaldības finanšu līdzekļiem tika novirzīti Lemberga atalgošanai (turpat 100 tūkstošu eiro vērtībā gadā) un valsts sociālo maksājumu nodrošināšanai. Tomēr nav atrodamas liecības, ka Lembergs – biedrības vadītājs būtu sniedzis jel kādu pakalpojumu Lembergam – domes un pašvaldības vadītājam, kas būtu kaut desmitās izlaupīto līdzekļu daļas vērts.

Tātad mēs zinām, ka KNAB pašreiz ir divi trauksmes cēlāju iesniegumi. Viens Lemberga. Otrs Ventspils pilsētas domes mazākuma deputātu iesniegts. Gaidām rezultātu. Izskatās, ka Lembergs ir tverams.

 

12.01.2021. / Autors: Ģirts Valdis Kristovskis, Ventspils pilsētas domes deputāts / Foto: Pixabay