Koalīcijas partneri konceptuāli atbalstījuši partijas Vienotība priekšlikumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanu saistībā ar žurnālā Ir publiskotajām “oligarhu sarunām”, sacīja Vienotības pārstāvis Edvards Smiltēns.

Par parlamentārās izmeklēšanas komisijas vadītāju varētu tikt iecelts Saeimas deputāts Andrejs Judins.

Smiltēns sacīja, ka Vienotība divu nedēļu laikā izstrādās juridiski korektu parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveides dokumentu un vāks nepieciešamos 34 Saeimas deputātu parakstus komisijas izveidei.

Smiltēns norādīja, ka priekšlikumu par parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidi parakstīs Vienotības un nacionālās apvienības deputāti. Turpretī Zaļo un zemnieku savienība atbalsta komisijas izveidi, taču vēl nav skaidrs, vai kāds no šīs apvienības parakstīsies par komisijas izveidi.

Jau ziņots, ka, veicot parlamentāro izmeklēšanu saistībā ar tā dēvētajām oligarhu sarunām, tiktu izgaismoti notikušie valsts nozagšanas procesi, iepriekš sacīja partijas Vienotība Saeimas deputāts Andrejs Judins.

Partija Judinu izvirzījusi kā iespējamo kandidātu komisijas vadītāja amatam, ja tiks savākti nepieciešamie paraksti parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanai.

Vaicāts par parlamentārajām izmeklēšanām veltīto kritiku, ka tās nesniedzot kādus praktiskus rezultātus, politiķis norādīja, ka pašreizējā situācija atšķiras no iepriekšējiem gadījumiem. Publiskotās sarunas rada aizdomas, ka notika un notiek valsts nozagšana un ka ir cilvēki, kas strādā nevis valsts, bet savtīgās interesēs.

Judins uzsvēra, ka jau pats izmeklēšanas process būs vērtējams kā pozitīvs rezultāts. Tās laikā uz komisiju varēs izsaukt cilvēkus, kas ir saistīti ar šīm sarunām, un viņiem par nepatiesu liecību sniegšanu būs jārēķinās ar kriminālatbildību. Parlamentārās izmeklēšanas process izgaismos “šo vidi” – deputātiem būs iespēja iepazīties ar krimināllietas materiāliem un iegūt papildu informāciju, iztaujājot cilvēkus.

“Oligarhu sarunas” varētu izvērtēt Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisija, sacīja Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš. Par Vienotības priekšlikumu veidot parlamentārās izmeklēšanas komisiju VL-TB/LNNK spriedīs frakcijas sēdē trešdien, 12.jūlijā, plkst.14.

Parlamentārās izmeklēšanas komisijas izveidošanas rosināšanai nepieciešams savākt vismaz 34 deputātu parakstus.

Jau vēstīts, ka viesnīcā Rīdzene noklausītās politiķu un uzņēmēju sarunas kalpoja kā viens no galvenajiem pierādījumiem tā dēvētajā oligarhu lietā, kas tika ierosināta 2011.gadā pēc Krimināllikuma pantiem par kukuļņemšanu, kukuļdošanu, noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un valsts amatpersonām likumā noteikto ierobežojumu pārkāpšanu.

KNAB šo lietu izmeklēja vairākus gadus, tomēr izrādījās, ka noklausītās sarunas nav pietiekams pierādījums apsūdzību celšanai, tāpēc kriminālprocess tika izbeigts.

Autors: LETA / Foto: LETA