Zelta rudens kulminācija ir praktiski jau aiz muguras, brīžiem ziema lauztin laužas rudenī, bet pēc laikrāža pārgriešanas arī tumšie vakari pienāk arvien agrāk. Mūsuprāt, šis ir īstais laiks, lai dotos baudīt interesantas ainavas un stāstus iekštelpās. Tieši šobrīd Ventspilī ir aplūkojamas vairākas ļoti interesantas un nozīmīgas izstādes, ar kurām jūs īsi iepazīstināsim tuvāk.

BLUMBERGS UN VENĒCIJA

Kopš pagājušās nedēļas Ventspilī, Livonijas ordeņa pilī, APskatāma leģendārā latviešu mākslinieka, grafikas meistara un scenogrāfa Ilmāra Blumberga (1943-2016) grafiku izstāde “Paliks tikai lidojuma sajūta”. Kā stāsta izstādes rīkotāji Ventspils muzejā, ievērojamā mākslinieka I.Blumberga (1943–2016) grafiku izstāde pils mūros tiek eksponēta sadarbībā ar Ilmāra Blumberga fondu. Rīgā, Karla fon Stricka villā, šī izstāde tika eksponēta pirmo reizi, toreiz tika izstādīti ap sešdesmit mākslinieka oriģināltehnikas darbi uz rokas lējuma papīra par Venēcijas tēmu, kā arī citi darbi no šīs sērijas.

Venēcija māksliniekam kļuva īpaši tuva 2004. gadā, kad viņš divus mēnešus I.Blumbergs dzīvoja šajā pilsētā, turklāt tieši Venēcijā, San Ludovico baznīcā atklāja izstādi “Lūgšana par redzēšanu”. Viņš Venēcijā daudz zīmēja un fotografēja, rakstīja. Pats mākslinieks sacīja, ka tik intensīvs neizsīkstošu pārdzīvojumu laiks vairs nav pieredzēts. Būtiska daļa no skaistajiem darbiem ir aplūkojama izstādē.

BĪSTAMIE SAKARI: PASTS

Turpat Livonijas ordeņa pilī nupat atklāta vēl viena aizraujoša izstāde, kurai dots nosaukums “Bīstamie sakari. Pasts.”. Kā stāstā izstādes kuratori, tā vēstī par pasta aizsākumiem un vēsturi Kurzemes pusē, sākot ar Livonijas ordeņvalsts periodu, līdz beidzot ar pagājušā gadsimta 70.gadiem. Unikālajā un informatīvi ilustratīvi bagātajā izstādē eksponēts arī Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja, Ogres Vēstures un mākslas muzeja, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Kara muzeja, Latvijas Dabas muzeja, Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja un privātpersonu devums. Izstādes emocionālo akcentu ar savu instalāciju radījusi māksliniece Laura Feldberga.

Šī izstāde būs interesanta jebkurai paaudzei, bet jo īpaši jauniešiem un bērniem, kuri, šķiet, mūsdienu moderno tehnoloģiju laikmetā nemaz nespēj iedomāties, kā savulaik cilvēki sazinājās, sarakstījās, apmainījās sūtījumiem. Tagad viss šķiet vienkārši, bet kā tas bija senāk, pat vēl salīdzinoši nesenā laikā, kad mamma, tētis, vecvecāki bija jauni, tā vienlaikus ir arī lieliska izglītojoša izstāde.

GLEZNAS UN SENAS FOTOGRĀFIJAS

Ar divām izstādēm priecē arī teātra nama “Jūras vārti” galerijas. Te skatāma radoši aktīvās ventspilnieces Laimdotas Junkaras jaunāko darbu personalizstāde “Pēcpusdienā”. Tā ir viņas otrā personālizstāde šeit. Izstādē apskatāmi autores jaunākie, šogad tapušie darbi. Kā stāsta māksliniece, viņa ierosmi rod sev vistuvākajā apkārtnē – Ugālē un citur Kurzemē – dabā ieraudzītos, studijās vai zīmējumos izpētītos motīvus padarot nozīmīgus radoši vispārinātos mākslas tēlos, kad nozīmīgs kļūst arī vecas klēts paksis un priedes jūras vējos sašķiebtais stumbrs, vai pat pilnīgi asociatīvos atmiņu un sajūtu stāstos. Māksliniece daudzus motīvus, piemēram, pēcpusdienas un novakara garās ēnas vai lielu koku lapotnēs ieslēptās debesis, glezno pretgaismā, tā panākot īpašu romantizētu noskaņu.

Otrā zālē ceturtdien atklāja kim? Laikmetīgā mākslas centra grupas projekta “Retina” izstādi. Tā pamatā ir sarunas starp četriem tās dalībniekiem – Andreju Strokinu, Germanu Ermiču, Kasparu Vanagu un Ventu Vīnbergu – par laikmetīgās mākslas neskaidrajām attiecībām ar attēlu un vizuālo kā tādu. Autori uzsver, ka “Retina” nepretendē uz mākslas izstādes statusu, jo katram attiecības ar mākslu var tikt interpretētas kā nekonkrētas. Fotogrāfs Andrejs Strokins iesaistas kā kolekcionārs, kurš tic atrastu fotomateriālu radošajam potenciālam. Vents Vīnbergs ir esejists un arhitektūras kritiķis, kuru fascinē arhitektūras kritika vēsturiskajā situācijā pirms fotogrāfijas. Germans Ermičs ir dizainers un eksperimentē ar spoguļiem un atspulgiem. Savukārt Kaspars Vanags ir mākslas kurators, kuru neliek mierā doma par postmākslas utopijām attēlu inflācijas laikmetā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Publicitātes foto