Aizvadītajā nedēļā Administratīvajā rajona tiesā Liepājā notika kārtējais tiesas raunds deputāta Ģirta Valda Kristovska prasībā pret Ventspils pilsētas domi. Tiesa sola spriedumu publiskot šā gada 13. maijā. Kļuvis zināms, ka Ventspils pilsētas domes opozīcijas deputātu grupas vadītājs Kristovskis noraidījis mierizlīgumu par pašvaldību. 

Augstākā tiesa savā 2018. gada 27. novembra lēmumā skaidri norādīja uz Ventspils pilsētas domes pārkāpumiem, liedzot Kristovskim atspēkot domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga par deputātu izplatītos melus tur, kur tie izplatīti, tas ir, pašvaldības oficiālajā interneta portālā ventspils.lv.

Ģirts Valdis Kristovskis: Augstākā tiesa pagājušā gada beigās uzsvēra virkni būtiskus valsts pārvaldes principus, kurus Ventspils pilsētas dome gadiem ir apzināti pārkāpusi. Tika atkārtots vispārzināmais, ka demokrātiskā un tiesiskā valstī visiem pašvaldības domes deputātiem ir jānodrošina vienlīdzīgas tiesības informēt sabiedrību par savu darbību un viedokļiem! Jo īpaši tad, ja Lembergs izplata melus par mani, kas nekādi nevar būt pašvaldības oficiālais viedoklis.

– To Augstākā tiesa nepārprotami pateica pirms pusgada. Vai Ventspils pilsētas dome kopš tā laika ir pildījusi Augstākās tiesas lēmumā noteikto? 

– Ne mazākā mērā! Kad rakstiski vaicāju, kā pašvaldības vadība domā pildīt Augstākās tiesas lēmumu, tad saņēmu atbildi, ka lieta vēl ir iztiesāšanas stadijā. Tādējādi Ventspils pilsētas domes vadība izdarīja nākamo pārkāpumu – ļaunprātīgi atteicās atzīt un respektēt Augstākā tiesas lēmumā izceltos tiesiskas un taisnīgas valsts pārvaldes principus.

– Kā dome tiesā šo bezdarbību, jeb pretdarbību skaidroja?

– Bez kautrēšanās, ka pašvaldības interneta portāls paredzēts tikai pašvaldības oficiālā viedokļa atspoguļošanai. Tātad mazākuma deputātiem nekādā gadījumā nav pieļaujams tur izteikties!

– Vai rajona tiesa vērtēja šo pašvaldības nepakļaušanās aktu? 

– Drīzāk centās saprast, kā novērst Lemberga melu sekas, jo rajona tiesai beidzot pēc būtības bija jāskata Ventspils pilsētas pašvaldības neleģitīmā vadītāja ļaunprātības akts, viņa meli, kas ar nodomu izplatīti, lai sabiedrības acīs mani diskreditētu. Man šķiet, ka tiesnesei Kristīnei Brokanei bija pārsteigums, ka Ventspils pilsētas dome ir atteikusies atzīt Augstākās tiesas noteikto, ka man kā mazākuma deputātam ir jādod līdzvērtīgas tiesības izmantot pašvaldības informatīvo portālu.

– Vai tam varētu būt kādas sekas, tiesai gatavojot savu lēmumu, kuru paziņos 13. maijā?

– Neesmu tiesnesis un negribu lemt tiesas vietā. Taču man šķiet, ka tiesnese Brokane saprata, kāpēc noraidu viņas piedāvājumu atrisināt lietu ar mierizlīgumu! Pateicu skaidru “nē”, Ventspils pilsētas domes attieksme un izpratne par pašvaldības portāla lietošanu ne mazākā mērā nav mainījusies arī pēc Augstākas tiesas lēmuma! Turklāt rupjību un melu straume no neleģitīmā domes priekšsēdētāja Lemberga mutes nav mitējusies. Ne velti mēs, mazākuma deputāti, arī Dace Korna, Aivis un Ivars Landmaņi, protestējot bijām spiesti atstāt Ventspils pilsētas domes 12. aprīļa sēdi. Tādus rupjības un visatļautības izvirdumus no vairākuma, no Lemberga puses nav iespējams slāpēt ar izlīgumu. Ir nepieciešama valsts iejaukšanās un tiesas vērtējums!

– Tātad jūs cerat, ka jūsu tiesāšanās nepaliks bez rezultāta un vainīgie saņems taisnīgu sodu!

– Jā. Es tam ticu! Tāpēc esmu ielicis daudz enerģijas un savas zināšanas, esmu pacietīgi un mērķtiecīgi gājis likumības un tiesību aizsardzības ceļu! Netaisos ar Lembergu sacensties visatļautībā un rupjībās! Viņš, protams, to ļoti gribētu. Taču jau daudzkārt esmu uzsvēris, ka mēs esam dažāda intelekta un kultūras līmeņa cilvēki. Es atbildu ar savaldību un tiesiskiem pretpasākumiem.

– Tātad Lemberga eskalētā konflikta pamatā ir atšķirīga politiskā kultūra? 

– Jā. Smieklīgākais, ka Ventspils pilsētas domes pārstāvji atzina, ka ar politisko kultūru Ventspils pilsētas domē tiešām neesot gluži labi. Ka deputāta Kristovska vēršanās tiesā liekot esošo pašvaldības politisko kultūru nopietni pārvērtēt, kas tad tagad esot sācies. Protams, tas tika teikts, lai iežēlinātu tiesu.

– Ja tā, tad kā šis pārtapšanas process izpaužas?

– Ventspils pilsētas domes pārstāve tiesā minēja, ka esot izveidota darba grupa. Diemžēl neviens no mazākuma deputātiem tajā nav iekļauts. Tā teikt lemj par mūsu iniciatīvām bez mūsu klātbūtnes.

– Tad jau jūsu centieni tiks atkal atstāti bez ievērības?

-Ne gluži. Tiesnese Brokane tiesas sēdes laikā publiski atzina, ka ar saviem pieteikumiem tiesā, jau esmu veicis ievērojamu ieguldījumu pašvaldību demokrātijas nostiprināšanā. Manuprāt, tā ir atzinība, par kuru jāsatraucas autoritārajam Ventspils pilsētas pārvaldes režīmam. Un tomēr sagaidīsim tiesas lēmumu 13. maijā.

Autors: Ventspilnieks.lv / Foto: Jānis Deinats